تبلیغات

انجمن بیماران کبدی ایرانخالکوبی و تاتو
عوارض خالکوبی و تاتو

 

f689c8bb345a495a59957a0d9578b58e بازیکنان متعدد ایرانی که خالکوبی کردند+تصاویر


 

پاک کردن خالكوبی و تاتو از روی بدن

تاتو همان خال کوبی است که درقدیم انجام می شده است، با این تفاوت که در زمان های قدیم از تصاویر شیر و اژدها برای اثبات پهلوانی استفاده می شد و امروزه صرفاً جهت آرایش، خط باریکی روی پلک چشم ، داخل ابرو یا دور لب تاتو می شود .
برای تاتو کردن از سوزن های مخصوص استفاده می شود و این کار غیر از درد فراوان ، خونریزی زیادی هم به همراه دارد . پس از خال کوبی نیز رعایت نکردن بهداشت فردی ، می تواند شخص را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناکی چون ایدز و هپاتیت قرار دهد.
تحقیقات اخیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کبدی در ایران نشان می دهد که یکی از بیماری های شایع عفونی و مسری در کشور ما هپاتیت است . اغلب اوقات هپاتیت نوعC و گاهی نیز هپاتیت نوعB به صورت مزمن باقی مانده و می تواند به نارسایی کبد و نیز سرطان این عضو حیاتی منجر شود .
هر دو نوع این هپاتیت از طریق خون منتقل می شوند ، ولی تحقیقات گسترده نشان می دهد که تاتو می تواند یکی از روشهای انتقال هپاتیت به خصوص هپاتیت نوعC باشد.
همچنین کسانی که خال کوبی می کنند ۹ برابر بیشتر از سایر افراد، در معرض خطر ابتلا به هپاتیتC قرار دارند، در حالی که در افراد بدون خال کوبی این بیماری بسیار کمتر دیده می شود.
انجام خال کوبی در محلهای سنتی و آلوده ، اندازه و بزرگی خال کوبی ، همچنین استفاده از رنگهای سفید، زرد ، نارنجی ، قرمز، احتمال ابتلا فرد به این بیماری ها را افزایش می دهد.

سایر بیماری های عفونی مثل هپاتیتB، سیفیلیس، جذام و سل نیز می تواند از طریق خال کوبی یا تاتو منتقل شوند.
متاسفانه امروزه خال کوبی ظریف و تاتو در میان جوانان و نوجوانان ما رایج شده است، در حالی که اکثر این افراد از خطر انتقال بیماری های خطرناک عفونی از این طریق بی اطاع هستند.
در خصوص ایدز نیز ثابت شده است، ویروسی که موجب ابتلا به این بیماری می شود، از سه راه اصلی آمیزش جنسی ، انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده و مادر آلوده به بدن افراد سرایت می کند.
تحقیقات نهادهای علمی نشان داده است که به واسطه تماس سوزن با خون در عمل خال کوبی ، خطر ابتلای فرد به ایدز زیاد است و این دسته از افراد در مجموعه گروه های پرخطر قرار می گیرند.
پزشکان تاکید می کنند که حتی با رعایت نکات بهداشتی ، خطر ابتلا به ایدز و دیگر بیماری های عفونی در کسانی که خال کوبی می کنند ، زیاد است و این ادعا که در تاتو از وسایل مخصوص استفاده می شود، به هیچ وجه یک ادعای منطقی و علمی نیست.     تاتو کردن(Tattooing) "اگر چه به ظاهر بحثی نو و برای عده ای سرگرمی جدید محسوب می شود، اما ریشه در سال های بسیار دور داشته و نمی توان آن را موجی نو در قرن حاضر خواند.
سابقه تاتو به ۶ هزار سال پیش در مصر باستان بازمی گردد. زنان و گاه مردان طبقه اشراف مصر برای تزیین خود، تاتو کرده و آن را افتخاری برای خویش می دانستند. کشف جسد مرد تاتو شده مربوط به ۴ هزار سال پیش در "اتریش " نشان دهنده اطلاع اروپاییان از تاتو است.
در ایران نیز "تاتو " با نام "خالکوبی " سابقه ای طولانی دارد. پنجاه سال پیش تاتو در طبقه ای خاص رواج یافت و بزرگی تصویر انتخاب شده، افتخاری برای او محسوب می شد.
پس از گذر از آن سال ها اکنون می توان از منظری دیگر به تاتو نگریست و آن را راهی برای درمان "نقایص " مختلف چهره دانست.
دکتر زهرا حلاجی استاد دانشگاه و متخصص پوست و مو درباره انواع تاتو می گوید:
"تاتو انواع مختلف و کاربردهای متنوعی دارد. می توان از یک منظر آن را تنها روشی برای تزیین، نشان دادن وابستگی شخص به گروه یا عقیده ای خاص، تنوع طلبی، آرایش دائمی و... دانست؛ اما از منظری دیگر می توان آن را راهی برای پوشاندن و از بین بردن نقایص مختلف مانند نقایص مادرزادی یا اکتسابی دانست. اگر چه در ایران تاتو کردن، حتی از نگاه یک روش درمانی باز هم توسط پزشکان انجام نشده و یا بسیار به ندرت انجام می شود، اما نمی توان منکر فواید درمانی آن برای افراد نیازمند شد. "
▪ تاتوی لب
تاتوی لب روشی درمانی برای رفع نقص افرادی است که به دلایل مادرزادی یا اکتسابی "خط لب " خویش را از دست داده اند. به طور مثال در افراد "لب شکری " پس از درمان نقص اصلی، می توان از تاتو کردن برای ترمیم "خط لب " بهره برد. علاوه بر این ممکن است فرد به دلیل تصادف، سوختگی، جراحت، عمل های جراحی و ... دچار نقص شود که می توان با استفاده از تاتو آن را برطرف ساخت.
▪ تاتوی ابرو
تاتوی ابرو نیز کاربردی درمانی برای افرادی که به دلایل مختلف ابروی خویش را از دست داده اند یا دچار نقص مادرزادی هستند، محسوب می شود و از بارزترین نمونه های آن می توان به بیمارانی اشاره کرد که بر اثر "شیمی درمانی " ابروی خود را از دست داده اند.
▪ تاتوی چشم
تاتوی چشم نیز برای رفع نقص هایی چون افتادگی چشم، افتادگی پلک ، آسیب و جراحت و ... به کار می رود.
● آمار متقاضیان "تاتو "
آمار دقیقی از تعداد افراد خواهان تاتو در دست نیست، اما انواع مختلف تاتو شامل تاتو دکوراتیو، لب، ابرو و چشم در ایران نیز مانند سایر کشورها طرفداران فراوانی دارد. اما می توان به این نکته اشاره کرد که در ایران، تعداد افرادی که برای درمان، تاتو می کنند بیش از افرادی است که "تاتوی دکوراتیو " انجام می دهند. اغلب مراجعه کنندگان، زن هستند، چرا که زیبایی برای این قشر بیش از مردان و کودکان مطرح است.
تاتو با استفاده از سوزن مخصوص تاتو یا "سوزن الکتریکی " و تزریق جوهر رنگی در لایه میانی پوست انجام می شود.
استفاده از اشیای نوک تیز به جای سوزن الکتریکی و رنگ های غیر بهداشتی و نامناسب به جای رنگ های مرغوب، بسیار خطرناک بوده و مشکلات حادی برای شخص ایجاد می کند. در مراکزی که به طور علمی و بهداشتی تاتو می کنند، از سوزن الکتریکی و رنگ های استاندارد استفاده می شود.
● تاتو در ایران
تاتو در ایران مشابه روش های تاتو در جوامع غربی می باشد. سوزن الکتریکی، وسیله اصلی کار در تاتو کردن است. نوع رنگ مصرفی نیز بسیار مهم است. رنگ ها باید استاندارد، بهداشتی و سازگار با پوست بدن باشند. گاهی رنگ های گیاهی به جای رنگ های شیمیایی استفاده می شوند که اغلب باعث حساسیت پوستی و ناراحتی شخص می شود و حساسیت به رنگ های گیاهی بیش از رنگ های شیمیایی گزارش شده است.
در انواع تاتوی درمانی اغلب از تک رنگ مشکی، آبی تیره یا قهوه ای استفاده می کنند، اما در "تاتوی دکوراتیو " به دلیل تزیینی بودن از رنگ های مختلف برای رنگ آمیزی طرح بهره می برند.
رنگ های مورد استفاده و منابع تولیدی این رنگ ها عبارتند از: رنگ سیاه یا آبی تیره از کربن، قرمز از رنگ های گیاهی یا جیوه، آبی روشن از آلومینات کبالت، سبز از اکسید جیوه یا کروم، زرد از سولفید کادمیوم و رنگ قهوه ای از اکسید آهن یا گل اخری.
در ایران نیز از رنگ هایی که از همین منابع به دست می آیند استفاده می شود، اما متأسفانه در ایران نظارت یا استاندارد خاصی برای نوع رنگ مصرفی و اطمینان از کیفیت آن وجود ندارد و همین امر، فرصتی برای سودجویان بوده و مشکلات حادی برای تاتو شوندگان ایجاد می کند.
با وجودی که قوانینی برای استفاده از رنگ شامل نوع رنگ، منابع استخراج رنگ، میزان استفاده از انواع رنگ ها و ... در جوامع اروپایی وجود دارد و قوانینی هر چند اندک توسط FDA وضع شده است، اما به عقیده بسیاری از پزشکان هنوز هم نواقصی در آن دیده می شود.
به دلیل استفاده از سوزن در تاتو و ارتباط نزدیک آن با پوست بدن، احتمال بروز هر گونه بیماری، از راه زخم ایجاد شده توسط این سوزن امکان پذیر است. اگر چه تورم، التهاب و خارش در محل تا چند روز و تا هفته ها عادی است، اما گاه این علائم، هر چند خفیف، مقدمه ای برای بروز بیماری های حاد و خطرناک است.
در ایران تاتو کردن به درستی شناخته نشده و تنها به جنبه تزئینی آن توجه می کنند و آن را مطرود می دانند. از این رو پزشکان به هیچ وجه این کار را انجام نداده و یا اگر هم انجام می دهند، خیلی کم است. از این رو فقط مراکز زیبایی ، سالن های آرایش و... پاسخگوی نیاز افراد مختلف، حتی بیماران هستند که متأسفانه اطمینانی به سلامت، بهداشت، تبحر و... این افراد نیز وجود ندارد. اگر ما نیز به "تاتو کردن " به عنوان روشی برای درمان نقص بیماران نیازمند بنگریم، شاید به موفقیت هایی دست یافته و نیاز بسیاری از نیازمندان واقعی را با روشی علمی- بهداشتی برآورده سازیم.
اگر مراکز درمانی و پزشکان وارد عمل شوند، نتایج حاصل از آن برای درمان بیماران در ایران بسیار موفقیت آمیز تر از جوامع غربی خواهد بود، چرا که بیماری هایی چون ایدز، سیفلیس و... در جامعه ما کمتر از جوامع غربی است.   Tattoo www.IRANVIJ.IR 1 150x150 جشنواره بین المللی تاتو در پکن    Tattoo www.IRANVIJ.IR  150x150 جشنواره بین المللی تاتو در پکن  Tattoo www.IRANVIJ.IR 2 150x150 جشنواره بین المللی تاتو در پکن     بدن یا بوم نقاشی؟

عوارض تتو کردن

تتو

این روزها بسیاری از خانم ها و آقایان را می بینیم که در صورت و بدن شان تاتو دارند. با تتوی ابرو، به ابروها مدل می دهند و یا دُم ابروها را بالا می برند. بعضی ها هم در بدن شان نقش و نگارهای مختلفی تاتو می کنند غافل از این که این گونه مواد رنگی که وارد پوست می کنند چه عوارضی می تواند داشته باشد.

عوارض تاتو:

دکتر مریم ملکی متخصص پوست، مو و زیبایی در این باره می گوید: عوارض تاتو با مواد رنگی می تواند سبب ایجاد Keloid (به اصطلاح گوشت اضافی)، عفونت در محل، حساسیت، sarcoidosis ، گوانولوم و اسکار نماید.

عفونت می تواند سطحی باشد به شکل زرد زخم و تبخال منتشر و یا عمقی تر باشد به شکل سلولیت.

آلرژی می تواند به مواد رنگی ایجاد شود که معمولا در رنگ هایی که ترکیبات جیوه(در رنگ قرمز) دارند، بیشتر دیده می شود.

تاتو همچنین می تواند سبب انتقال انواع بیماری های واگیردار از جمله ایدز و هپاتیت شود.

ازعوارض دیگر تاتو این که در صورتی که شخص نیاز به عکس برداری با MRI داشته باشد، تاتو در محل می تواند به دلیل وجود فلزات سنگین مانند اکسید آهن با این گونه تصویربرداری ها تداخل نماید و تشخیص را دچار مشکل نماید.

با گذشت زمان رنگ تاتو کم رنگ تر می شود و یا کلا از بین می رود و از قهوه ای به قرمز و یا از مشکی به کبودی می گراید و یا به دلیل تغییرات مُد روز، فرد تصمیم به پاک کردن و یا از بین بردن آن می گیرد که معمولا به همان فردی که تاتو را انجام داده مراجعه می نماید. این افراد معمولا با رنگ های هم رنگ، پوست محل تاتو شده را مجددا تاتو می کنند و به اصطلاح آن رنگ قبلی را پاک می کنند. این در حالی است که رنگ های قبلی در پوست موجود می باشد و رنگ جدید که هم رنگ پوست است فقط رنگ های قبلی را به عمق می فشارد و جایگزین آن می شود.

در بعضی موارد دیده می شود که یک خانم جوان در زیر ابرویش دو یا سه و یا چهار خط ابروی متعدد روی هم انباشته و مواد رنگی هم رنگ پوست پاک شده که ظاهری ناخوشایند ایجاد می کند.

گوشت اضافی ناشی از تتو

از اگزما تا ایدز

به گفته ی رییس انجمن تخصصی زیبایی امارات، عوارض خطرناکی مانند سل، جذام، ایدز و هپاتیت تنها بخشی از عوارض انجام تاتو به خصوص تاتوی ابرو است.

اگزما، تورم و خارش مکرر در ناحیه ی تاتو شده نیز از عوارض تاتو محسوب می‌شود که گاهی اوقات بیمار باید تا آخر عمر از پماد یا کورتون‌ های تزریقی استفاده کند. حتی با انجام تاتو ممکن است سلول‌ ها، ملتهب و به صورت دانه ‌های تسبیح، برجسته و بنفش رنگ شوند.

اگر مواد تاتو به لایه ی ماندگار پوست تزریق شود، برای همیشه باقی می ‌ماند و قابل پاک شدن نیست ولی در صورتی که در لایه‌ های سطحی تزریق شود، به تدریج کم‌ رنگ‌ می‌ شود و از بین می ‌رود. در عین حال، اگر مواد تاتو کربنی باشد می ‌توان آن را به وسیله ی لیزر کیوسوایچ برداشت ولی اگر دارای مواد رنگی به خصوص قرمز و قهوه ‌ای و زرد باشد، به دلیل وجود ترکیبات آهنی در این رنگ‌ ها، امکان برداشتن آن ها وجود ندارد و حتی با استفاده از لیزر نیز ناحیه ی تزریق شده برای همیشه تیره‌ رنگ باقی می ‌ماند.

عوارض تاخیری

دکتر پروین منصوری عضو هیات علمی دانشگاه و متخصص پوست می گوید: در برخی مواقع ممکن است بعد از گذشت چند ماه یا حتی چند سال از تزریق ماده ی تاتو، بدن شروع به واکنش بر ضد رنگ دانه ی وارد شده کند که اصطلاحا به آن راکسیوم گفته می‌ شود.

گاهی از روش‌ های دارویی برای رفع این واکنش یا همان راکسیوم استفاده می شود مانند تجویز کورتن‌ های خوراکی یا تزریقات متعدد و در مواردی که به هیچ یک از روش‌ های فوق پاسخ ندهد خارج کردن ماده ی رنگ دانه از بدن برای رفع عوارض تاتو لازم می شود.

من با توجه به عوارض تاتو، تنها به کسانی که ایرادهایی در پوست بدن یا صورت شان وجود دارد که برای از بین بردن آن ها هیچ روش پزشکی دیگری امکان پذیر نباشد، انجام تاتو را توصیه می‌ کنم؛ مثلا گاهی اوقات قسمت‌ هایی از پوست کاملا بی ‌رنگ بوده یا در مواردی به دلیل جراحی یا ایجاد زخم، قسمتی از خط لب از بین رفته است و با هیچ روشی نمی توان این قسمت‌ ها را به رنگ عادی برگرداند؛ در این گونه موارد توصیه به خالکوبی می شود.

جالب است بدانید که تمایل به خالکوبی در زنان بیشتر از مردان است و زنان در ناحیه صورت، چشم و لب و ابرو رغبت بیشتری برای انجام تاتو دارند اما در مردان خالکوبی بیشتر در ناحیه ی بازوها، سینه و پشت دیده می‌ شود.

عدم اعتماد به نفس یا اعتماد به نفس پایین در کنار نواقص ظاهری یکی از مهم ترین علل مراجعه و تمایل افراد برای انجام خالکوبی‌ های وسیع است. این گروه قصد دارند که با انجام این کار جلب توجه کنند.

هشدارها:

تاتو باید در مراکز مجاز و با رعایت اصول بهداشتی و توسط یک فرد باتجربه انجام شود. عدم رعایت نکات بهداشتی در تاتو کردن و استفاده از سوزن ‌های مشترک ممکن است سبب انتقال عفونت های ویروسی مانند ایدز، هپاتیت، بیماری های میکروبی، عفونی و حتی بیماری سل شود.

متاسفانه در بعضی موارد به دلیل عدم آگاهی افراد غیر حرفه ای و یا عدم اطلاعات کافی بهداشتی و طبی، مراجعه کنندگان به افرادی که تاتو انجام می دهند فقط به صرف این که برای او یک سوزن استریل باز کنند خیال شان راحت می شود که هیچ خطر انتقال ایدز و هپاتیت برای آنان وجود ندارد. در صورتی که اگر آرایشگر و یا کسی که تاتو را انجام می دهد از یک ظرف رنگ برای افراد مختلف استفاده کند به دلیل این که باید مرتب سوزن را در رنگ بزند می تواند از طریق ظرف ماده ی رنگ، بیماری را به دیگری انتقال دهد. بنابراین باید برای هر فرد یک ظرف استریل و یا حداقل ضدعفونی شده و یک سوزن استریل و یک جفت دستکش استریل استفاده شود.

تاتو به طور معمول در موسسات زیبایی و آرایشگاه‌ ها انجام می‌ شود. البته پزشکانی هم هستند که کار تاتو انجام می‌ دهند اما به علت عوارض خطرناک، این کار اغلب از سوی انجمن ‌های تخصصی پوست تایید نمی‌ شود. نباید فراموش کرد که عوارض تاتو و حساسیت افراد به مواد آن قابل پیش ‌بینی نیست و نمی ‌توان خطر کرد و منتظر نتیجه ی آن بود.

از بین بردن تتو

از بین بردن تاتو

لیزر Q-Switched N-D yag مناسب ترین دستگاه است که می تواند بدون آسیب به پوست ذرات رنگ را در زیر پوست تبدیل به ذرات بسیار کوچک تری نماید که بعدا توسط بدن جذب شده و از بین می رود.

 بسته به میزان رنگ موجود در پوست و عمق آن، این روش درمانی باید هر 1 یا 2 ماه تکرار شود تا به مرور از بین برود.

گاه به دلیل میزان زیاد رنگ یا جوهر در تاتو ممکن است تعداد جلسات لیزر زیاد شود و حتی به 10 جلسه برسد. ولی معمولا اکثرا بین 2 تا 5 جلسه لیزر نیاز دارند. به این صورت هیچ اثری از جای زخم یا تاتو باقی نخواهد ماند.
منبع : peme[dot]mihanblog[dot]com[slash]post[slash]130

انجمن علمی مهندسی مدیریت پروژه , جادوی سکوت سکوت سرشار از سخنان , جادوی سکوت سکوت سرشار از سخنان , سنّة الرّسول و الأئمة عوارض , همه چیز برای بانوان آشنایی یا , خرید و فروش زالو زالو درمانی , خرید و فروش زالو زالو درمانی ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات