تبلیغات

حضور نیروی انتظامی مکانهایمشهد و مکانهای زیارتی و تفریحی
 با نام آقا علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) و کسب اجازه از محضر شریف این بزرگوار برای فعالیتی تازه بوده است امیدواریم این شماره خدمتی هرچند کوچک به زائران مرقد مطهر این امام همام باشد. مجموعه حاضر حاصل تلاش بسیاری از دوستان علاقه‌مند ماست که هرکدام سعی بر آن داشتند این ویژه‌نامه پربارتر از شماره‌های گذشته باشد. البته لازم است که یادآوری کنیم این شماره به مشهد و شماره آینده به سایر نقاط خراسان اختصاص یافته است. در همین جا لازم است از حمایت‌های بی‌دریغ ریاست جامعه هتلداران ایران که همیشه راهنمایی‌های پدرانه‌اش شامل حال ما بوده است صمیمانه تشکر و قدردانی نماییم. همچنین از همه عزیزانی که با انتخاب نشریه مسافران برای درج آگهی‌های خود امکان انتشار این شماره را نیز فراهم کردند چرا که همانطور که قبلاً هم یادآور شده‌ایم بالغ بر 90 درصد از شمارگان این نشریه به صورت رایگان توزیع می‌شود و بدون آگهی‌های بازرگانی به هیچ وجه نمی‌توان نشریه را منتشر کرد.    خراسان رضوی هرچند از جاذبه‌ای بسیار زیادی برخوردار است اما وجود مرقد مطهر آقا علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) بزرگترین انگیزه سفر به این استان است. وجود بارگاه روحانی و ملکوتی رضوی باعث شده است که هرساله میلیونها نفر از داخل و صدها هزار نفر از خارج از کشور به این استان و شهر مقدس مشهد سفر کنند. آمارهای مختلفی از ورود زائران و گردشگران به این استان وجود دارد که از 12 تا 20 میلیون نفر در نوسان است که همین عدم ارایه آمار دقیق و رسمی می‌تواند سیاست‌گذاران شهری را با مشکل مواجه کند. وجود مرکزی واحد برای بررسی میزان دقیق گردشگران و زائران و ارایه یکدست این آمار می‌تواند کمک موثری برای برنامه‌ریزی‌های مختلف از نظر حمل و نقل، اقامت و سایر نیازها باشد.

توریسم درمانی
هرساله خراسان رضوی شاهد حضور هزاران نفر از گردشگرانی است که از اقصی نقاط دنیا و علاوه بر زیارت برای درمان به این استان سفر می‌کنند. حضور مراکز مختلف تخصصی و فوق تخصصی به همراه پزشکان مجرب و نام آشنا انگیزه درمان‌پذیران مختلف را برای سفر به این استان دو چندان کرده است. هزینه درمان بسیار اندک در مقایسه با کشورهای دیگر از یک سو و وجود متخصصان مشهور و توانمند از سویی دیگر باعث شده است که توریسم درمانی از رونق نسبی در این استان برخوردار باشد. اخیراً نیز بیمارستانی بسیار پیشرفته و مجهز در حاشیه شهر مقدس مشهد به بهره‌برداری رسیده است که بدون تردید وجود این بیمارستان که با همت آستان قدس رضوی و با نام بیمارستان رضوی آغاز به کار کرده است نه تنها در ارایه خدمات درمانی به شهروندان دارای اهمیت است که می‌تواند انگیزه سفر خارجیان به خصوص از کشورهای عربی را بیشتر از گذشته کند.
دعوت از پزشکان متخصص مقیم خارج از کشور جهت فعالیت در این بیمارستان توسط آستان قدس رضوی به همراه تجهیزات مدرن و پیشرفته این امیدواری را به وجود آورده است که توریسم درمانی از اهمیت به سزایی در این استان برخوردار شود.
زیارت و سیاحت
هر زائری وقتی به مشهد سفر می‌کند بعد از زیارت حضرت رضا (ع) سعی می‌کند از دیدنی‌های این خطه هم بازدیدی داشته باشد خرید هم جاذبه‌ی خاص خودش را دارد. چرا که سفر به مشهد و خرید سوغات برای اقوام و دوستان با هم عجین شده است. خوشبختانه در کنار اماکن زیارتی بسیار و مراکز دیدنی مشهد بازارهای سنتی و مدرنی نیز وجود دارد که هر مسافری را ترغیب به خرید می‌کند. یکی از بازارهای قدیمی مشهد بازار رضا در ضلع شرقی میدان بیت‌المقدس است. این بازار که از صدها غرفه و فروشگاه در دو طبقه و دو راهروی اصلی تشکیل شده است هرساله میلیونها نفر بازدیدکننده و خریدار دارد علاوه بر این بازار اماکن دیگری هم وجود دارد که هنوز هم به صورت قدیمی و سنتی خود باقی مانده است که می‌توان به بازارهای …. اشاره کرد. اما در کنار این اماکن می‌توان به مراکز خرید مدرنی هم اشاره کرد که مدت زمان زیادی از فعالیت‌های آنان نمی‌گذرد. یکی از این مراکز خرید «الماس شرق» نام دارد که هرچند هنوز تمام غرفه‌های آن فعالیت خود را آغاز نکرده است اما با معماری منحصر به فرد خود چشم هر بازدیدکننده‌ای را خیره می‌کند. این مرکز در انتهای بلوار خیام شمالی خودنمایی می‌کند.
فروشگاه بزرگ و مدرن پروما با غرفه‌های متعدد و رستوران‌های زیبا و … در بلوار فردوسی جنب میدان جانباز به مرکزی مهم برای خرید شهروندان و مسافران تبدیل شده است.
در جغرافیای جهانگردی، مکانهای مذهبی به عنوان نیرومندترین قطب جذب گردشگر شناخته شده است و در ایران شهر «مشهد» بزرگترین زیارتگاه و در سطح جهان کلان‌شهر مذهبی محسوب می‌شود.
«مشهد» مرکز استان خراسان، در شمال شرقی ایران، در مختصات جغرافیایی 36 درجه و 17 دقیقه عرض شمالی و 60 درجه و 2 دقیقه طول شرقی و به فاصله 980 کیلومتری تهران قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا 985 متر است.
وسعت شهر مشهد، حدود 300 کیلومتر مربع و جمعیت آن، حدود دو میلیون و پانصد هزار نفر در سال (1379) می‌باشد شهر مشهد به جهت موقعیت مذهبی، صنعتی و اقتصادی، بعد از تهران، دومین شهر پرجمعیت ایران محسوب می‌شود.
مشهد، ابتدا دهکده کوچکی بود به نام (سناباد) که در 24 کیلومتری «توس» قرار داشت. آنچه باعث ایجاد و آبادی این شهر شد، مدفون شدن حضرت امام رضا (ع) امام هشتم شیعیان جهان است که در سال 203 هجری قمری به شهادت رسیدند، در سالیان بعد سناباد به «مشهدالرضا» موسوم گردید.
همه ساله، میلیون‌ها زائر از سراسر ایران و کشورهای اسلامی برای زیارت مرقد مطهر حضرت امام رضا (ع) به این شهر مشرف می‌شوند زیرا یکی از عبادات اسلامی، حضور بر تربت پاک ائمه دین و سلام به ارواح پاک آنان می‌باشد. تا با این حضور و ارتباط، از زندگی آنان الهام گرفته، رفتار خود را بر سنت آنان منطبق سازند.
حرم مطهر رضوی از عظیم‌ترین و با شکوه‌ترین اماکن مذهبی ایران به شمار می‌رود که در آن دین و هنر اسلامی به هم پیوند خورده است.
در این کانون معنوی، چه بسا که هنرمندان، عمرشان را برای ساختن مناره با ایجاد محرابی به پایان رسانده باشند.
در شهر مشهد دهها کودکستان، نزدیک به 2500 دبستان، مدرسه راهنمایی تحصیلی، دبیرستان و هنرستان (دولتی) وجود دارد که در آنها بیش از 000/800 دانش‌آموز به تحصیل اشتغال دارند همچنین چند مرکز تربیت معلم در سطح فوق دیپلم برای آموزش دانشجویان دایر می‌باشد.
دانشگاه فردوسی مشهد با دهها رشته تحصیلی و حدود یکصد هزار دانشجو به فعالیت علمی و تحقیقی مشغول است. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشگاههای کشور محسوب می‌شود. دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز چند هزار دانشجو دارد و در رشته‌های مختلف پزشکی و پیراپزشکی به تربیت دانشجو مشغول است.
دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی در این شهر، مراکز آموزشی دارند. دانشگاه علوم اسلامی رضوی و مدرسه علمیه برای آموزش طلاب علوم دینی نیز بر اعتبار علمی و مذهبی مشهد می‌افزاید.
در شهر مشهد صدها دانشجوی خارجی و عمدتاً کشورهای مسلمان، مشغول به تحصیل می‌باشند. در مشهد چندین موسسه تحقیقاتی دولتی و غیر دولتی نیز فعالیت می‌نمایند. در مشهد چندین موسسه انتشاراتی وجود دارد همچنین دو روزنامه سراسری (خراسان و قدس) و چندین هفته‌نامه، ماهنامه و فصلنامه چاپ می‌شود. بعضی از این نشریات به صورت بین‌المللی توزیع و منتشر می‌شوند.
در مشهد صدها مسجد و حسینیه و تکیه تحت پوشش و نظارت اداره اوقاف برای عبادت و انجام وظایف و مراسم مذهبی مردم موجود می‌باشد. در مشهد علاوه بر کتابخانه آستان‌قدس رضوی و مسجد گوهرشاد، چندین کتابخانه عمومی وجود دارد.
صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مرکز مشهد، تمام مناطق استان خراسان را زیر پوشش دارد. در این مرکز همچنین یک شبکه مستقل تلویزیونی و یک شبکه مستقل رادیویی دارد و در ایام نوروز و تابستان شبکه رادیویی محلی به صورت روزانه برنامه‌های متنوعی را تحت عنوان صدای زائر جهت استفاده مسافران پخش می‌کند.
مزارات و ابنیه تاریخی و مذهبی مشهد
مقبره شیخ بهایی
«بهاءالدین محمد عاملی» معروف به «شیخ بهایی» به سال 935 ه. ق در «بعلبک» متولد شد. در هفت سالگی با پدرش به ایران آمد. وی مدتی وزیر «شاه عباس» صفوی بود. در سیاست و فرهنگ ایران نقش مهمی داشت. از این دانشمند تالیفات متعددی به جا مانده است.
نسبت «شیخ بهایی» به «حارث همدانی» از صحابه معروف حضرت علی (ع) می‌رسد. مقبره این دانشمند بین صحن امام و صحن آزادی قرار دارد.
مدرسه عباسقلی خان
این مدرسه در ابتدای خیابان نواب صفوی قرار دارد. بانی آن «عباسقلی خان بیگلربیگی» بوده و تاریخ بنای آن سال 1077 ه. ق است.
گنبد خشتی
این آرامگاه در خیابان طبرسی، کوچه نوغان، نزدیک فلکه طبرسی واقع شده است. در این مکان (امام‌زاده محمد) مدفون است نسبت این امامزاده با هجده واسطه به «امام سجاد» (ع) می‌رسد. گنبد این آرامگاه آجری است و به همین علت، گنبد خشتی نامیده شده است. سبک معماری آرامگاه به بناهای دوره صفویه شباهت دارد.
گنبد سبز
در اواسط خیابان دکتر باهنر (خاکی) و در فلکه گنبد سبز واقع شده و به جهت رنگ فیروزه‌ای آن، به گنبد سبز معروف می‌باشد. این بنا مدفن «شیخ محمد مومن» عارف استرآبادی است که به سال 904 ه. ق وفات یافته است. کتاب «تحفه حکیم مومن» در طب قدیم، اثر این دانشمند است. این ساختمان به سال 1011 هجری قمری به دستور «شاه عباس» ساخته شده است. مدتی این محل خانقاه گروهی از صفویه بوده است. هم اکنون این آرامگاه توسط اداره میراث فرهنگی حفاظت می‌شود.
پیر پالاندوز
»شیخ محمد عارف» متوفی به سال 985 ه. ق مشهور به پیر پالاندوز از زهاد معروف زمان خود بوده است. از آن جهت که این عارف برای امرار معاش، پالاندوزی می‌کرد؛ به «پیر پالاندوز» شهرت یافته است. آرامگاه وی مقابل بست پایین واقع شده است. اصل بنا در زمان «سلطان محمد خدابنده» ساخته شده و در سالهای اخیر توسط آستان قدس بازسازی گردیده است.
آرامگاه نادر (گنجینه باغ نادری(
در چهار راه شهدا مشهد، میان باغ مصفایی آرامگاه نادر بنا شده است. این ساختمان توسط انجمن آثار ملی درسال 1338 هجری شمسی ساخته شد. مجسمه نادر در حالی که سوار بر اسبی است و تبرزینی در دست دارد، بر فراز آرامگاه نصب شده است. این مجسمه توسط موسسه مجسمه‌سازی (Bruni) در ایتالیا ساخته شده است. ارتفاع این مجسمه 5 متر می‌باشد. وزن تقریبی آن حدود 14000 کیلوگرم است. در داخل آرامگاه، موزه‌ای وجود دارد که اسلحه، کلاه‌خود، زره و لوازم رزمی زمان نادر که شامل تعداد 130 نوع اسلحه آن زمان است نگهداری می‌شود. این آرامگاه در سال 1342 گشایش یافته است. «نادرشاه» در شوال سال 1148 ه. ق به سلطنت رسید و در جمادی‌الثانی 1160 ه. ق به دست افراد قزلباش در قوچان کشته شد. در محوطه آرامگاه وی کتابخانه‌ای عمومی به نام کتابخانه «علامه طباطبایی» وجود دارد.
میامی (امام زاده یحیی)
»امام زاده یحیی» یکی از فرزندان زید و نوه امام «زین‌العابدین» (ع) است. مادرش «ریطه» دختر «ابی هاشم عبدالله بن محمد حنیفه» می‌باشد. در سال 107 ه. ق متولد شده. یحیی برای ادامه مبارزات خود علیه بنی‌امیه، چون امنیت جانی نداشت، از نینوا (کربلا9 به مدائن رفت و از آنجا به خراسان هجرت کرد. سرانجام در «جوزجان» از توابع خراسان در سال 125 ه. ق در سن 18 سالگی به شهادت رسید. بقعه مبارکه امام‌زاده یحیی (میامی) در جاده سرخس، 50 کیلومتری مشهد می‌باشد. این آرامگاه در دامنه کوهی، به فاصله یک کیلومتری از قریه «میامی» واقع شده است. بنای این ساختمان متعلق به قرن دهم هجری است.
خواجه‌ربیع
»ربیع بن حیثم» مشهور به (خواجه‌ربیع) از جمله تابعین است که به زهد مشهور بوده است. بقعه او در وسط باغی با گنبدی مرتفع قرار دارد. تاریخ ساختن آن مربوط به قرن 11 ه. ق و از بناهای دوره صفوی است. وفات «خواجه‌ربیع» را سال 63 هجری قمری ذکر کرده‌اند.
داخل بقعه دو کتیبه به خط «علیرضا عباسی» نوشته شده است. این زیارتگاه در انتهای خیابان «خواجه‌ربیع» واقع است. بقعه «خواجه‌ربیع» در ردیف بناهای مهم دوران سلطنت «شاه عباس» اول صفوی در خراسان است. در کنار آرامگاه «خواجه‌ربیع» یکی از گورستانهای بزرگ و عمومی مشهد قرار دارد.
خواجه مراد
»هرثمه بن عین» مشهور به «خواجه مراد» متوفی به سال 210 ه. ق است. مقبره وی در 14 کیلومتری جنوب خاوری مشهد در بلندیهای مشرف بر بینالود قرار گرفته است.
خواجه اباصلت
»اباصلت هروی» مشهور به «خواجه اباصلت» خادم حضرت رضا (ع) متوفی به سال 236 ه. ق می‌باشد. مدفن وی در کنار جاده مشهد، فریمان در فاصله 10 کیلومتری مشهد واقع شده است.
آرامگاه فردوسی
»حکیم ابوالقاسم فردوسی» در سال 411 ه. ق زندگی را بدرود گفت. او بزرگترین حماسه‌سرای ایران می‌باشد که شاهنامه را در مدت 30 سال سروده است. آرامگاه این شاعر بزرگ و نامی در 24 کیلومتری شمال غربی مشهد (توس) در مسیر جاده مشهد- قوچان واقع شده است. آرامگاه فردوسی در باغ بسیار مصفایی قرار دارد. در داخل محوطه آرامگاه تابلوهای سنگی زیبا، از داستانها و حماسه‌های شورآفرین شاهنامه وجود دارد. کار بازسازی این آرامگاه در سال 1347 به اتمام رسیده است. در مغرب باغ آرامگاه موزه‌ای است. از جمله اشیاء این موزه یک جلد شاهنامه خطی به وزن 37 کیلوگرم می‌باشد. مبدأ حرکت اتوبوسهای واحد آرامگاه فردوسی میدان شهداست.
بنای هارونیه
در نزدیکی آرامگاه فردوسی، بنای هارونیه قرار دارد که تاریخ دقیق ساختمان آن روشن نیست. وجه تسمیه این بنا معلوم نیست. احتمالاً این ساختمان مدتی خانقاه بوده است. ساختمان آن به آتشکده شباهت دارد؛ لذا چنین تصور می‌شود که در دوره‌های اولیه اسلام، مسلمین آن را تغییر شکل داده به صورت مسجد در آورده باشند. چون آرامگاه «امام محمد غزالی» در توس می‌باشند و محل آن دقیقاً روشن نیست، در مجاورت این بنا به یادبود این دانشمند، سنگ مزاری نصب شده است.
اماکن دیدنی و گردشگاههای مشهد
پارک جنگلی وکیل آباد
پارک وکیل آباد در فاصله 10 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار گرفته است. این پارک دارای قنات آب گوارا می‌باشد.
پارک ملت
این پارک در مغرب مشهد و در حاشیه بلوار وکیل آباد واقع است. مساحت آن 720000 متر مربع می‌باشد. پارک ملت از بزرگترین و با صفاترین پارکهای مشهد محسوب می‌شود. در آن شهربازی و سایر امکانات تفریحی برای کودکان وجود دارد. در این پارک مسجد برای انجام فریضه نماز مسافرین ساخته شده است استخر زیبا، درختان و گلهای فراوان فضای آن را بسیار دلپذیر نموده است.
پارک کوهسنگی
در جنوب مشهد در انتهای خیابان دکتر علی شریعتی (کوهسنگی) و در دامنه کوههای جنوبی مشهد قرار دارد. این پارک دارای استخر زیبا و رستورانی برای پذیرایی عمومی می‌باشد.
مجتمع تفریحی پارک شادی
کوهستان پارک شادی مجموعه‌ای است زیبا و دیدنی که در مجاورت پارک جنگلی وکیل‌آباد قرار دارد در این مجموعه انواع وسایل تفریحی و سرگرمی به منظور استفاده علاقه‌مندان فراهم شده است. کوهستان پارک شادی می‌تواند اوقات خوشی را برای زائران مشهد مقدس ایجاد کند.
اخلومد (اخلمد(
در مسیر جاده مشهد- قوچان و به فاصله 84 کیلومتری مشهد واقع شده، فاصله جاده فرعتی آن تا جاده آسیایی حدود 16 کیلومتر است. در انتهای رودخانه پرآب آن دو آبشار وجود دارد که ارتفاع یکی از آنها 23 متر است. از روستای (اخلمد) تا آبشار حدود 3 کیلومتر فاصله است که این مسیر را باید پیاده طی نمود. باغات فراوان و میوه‌های آن مخصوصاً سیب اخلمد معروف است.
جاغرق
جاغرق در 21 کیلومتری جنوب غربی مشهد و در 5 کیلومتری جنوب غربی طرقبه قرار دارد. باغات فراوان آن، هوای دلنشینی به وجود آورده است.
شاندیز
در فاصله 38 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده است. در این منطقه کوهستانی، چشم‌سارها و باغات فراوانی وجود دارد. پوستین دوزی یکی از صنایع دستی این منطقه است. در اطراف شاندیز امکانات پیست اسکی موجود است.
طرقبه
در 16 کیلومتری جنوب غربی مشهد، بخش طرقبه واقع شده است. این آبادی در منطقه کوهستانی و دارای باغهای فراوانی است. رودخانه‌ای از کنار آب عبور می‌کند. در این بخش پارک عمومی زیبایی وجود دارد. سبدهای دستی ساخته شده اهالی، سوغات آن به شمار می‌رود.
بند گلستان
در فاصله 4 کیلومتری طرقبه، بند قدیمی گلستان بر روی رودخانه گلستان قرار دارد. طول تاج بند در حدود 120 متر، ارتفاع آن 14، عرض پایه 28 و عرض تاج 14 متر می‌باشد.
این بند در حوالی 400 الی 500 سال قبل در دوره تیموریان بنا شده که در سالهای اخیر مرمت و بازسازی شده است. بند گلستان در فصل بهار که به واسطه بارندگی، آب آن زیاد می‌شود. منظره بسیار جالب و زیبایی دارد.
سد طرق
در 25 کیلومتری جنوب شرقی مشهد، بر روی رودخانه طرق (در نزدیکی بند قدیمی طرق) سد طرق احداث شده است. این سد از نوع دو قوسی متقارن، متشکل از 22 بلوک به عرض 14 متر می‌باشد. ارتفاع سد از پی آن 81 متر، صخامت تاج 80/4 متر، ضخامت در پی 84/12 و طول تاج 322 متر می‌باشد. هدف از احداث این سد، تامین نیازهای آبی شهر مشهد می‌باشد.
شاهان گرماب
شاهان گرماب در فاصله 72 کیلومتری جنوب خاوری مشهد. بر بالای تپه‌ای قرار گرفته و دارای چشمه آب گرمی است که حرارت آن به 48 درجه سانتیگراد می‌رسد. این آب معدنی برای بهبود رماتیسم، آرتروز و عوارض کوفتگی موثر است. برای رفتن به آنجا باید از جاده فریمان استفاده کرد اتوبوسهای شاهان گرماب، از تعاونی کشور جم، واقع در پنج راه پایین خیابان، میدان وحدت حرکت می‌کنند.
راههای ارتباطی
فرودگاه
فرودگاه بین‌المللی مشهد یکی از بزرگترین و فعالترین فرودگاههای کشور است. در حال حاضر شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با چندین پرواز روزانه، خدمات مسافربری مشهد- تهران را انجام می‌دهد. همچنین در هر هفته پروازهایی بین مشهد، زاهدان، بندرعباس، کرمان، یزد. اصفهان و شیراز و چند کشور خارجی دارد. فاصله هوایی مشهد تا تهران 413 مایل می‌باشد. در فرودگاه بین‌المللی مشهد امکانات رفاهی از قبیل بانک ملی، تلفن راه دور، رستوران و فروشگاه وجود دارد.
صنایع دستی
صنایع دستی مشهد شامل: قالیبافی، گلیم‌بافی، نمدبافی، پوستین دوزی، ظروف سنگی، سفالگری، سبدبافی، حصیربافی می‌باشد.
منبع : azizdell[dot]mihanblog[dot]com[slash]post[slash]30

دوست داشتنی مشهد و مکانهای , مکانهای زیارتی و گردشگری منطقه , بسطام نیوز مدعی پیامبری در , دبیرستان شهید جهانی بندرانزلی , sriva سریوه بوکان نقدی بر خبر , ایستگاه حوادث ایمنی وبهداشت , وبلاگ شخصی محمد مهدی مومیوند ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات