تبلیغات

خبرهای عجیب و غریب دنیاعجیب‌ترین پول های دنیا
برترین ها: هر کشور و سرزمینی پول رایج مختص خود را دارد. رنگ، طرح، چهره و سمبول های مختلف بر اسکناس و سکه ها به طور معمول مرتبط با تاریخ و فرهنگ هر کشور است، اما گاهی به موضوعات دیگر از جمله رویدادهای خاص و یا جهت افزایش آگاهی افراد در یک زمینه خاص مربوط می شود. در هر صورت برخی از پول های رایج، تم های عجیب و غریب، و یا حتی تم های نرمال را بطرزی عجیب و غریب بر خود نشان می دهد. این پول های عجیب و غریب، از اسکناس های پانچ شده «زئیر» گرفته تا سکه های مغولی، در تمام دنیا مورد استفاده قرار گرفته شده اند. آیا می توانید تصور کنید که مثلا با سکه های مغولی به بقالی بروید؟


25. سکه های شهاب سنگی فیجی (Fiji´s Meteorite Silver Coins)


در سال 2012 جمهوری فیجی تعداد محدودی سکه 10 دلاری نقره، حاوی قطعاتی از شهاب سنگ تولید کرد. این تکه های شهاب سنگ، در سال 2002 بر زمین و در نزدیکی مرز آلمان و اتریش سقوط کرده بود.   

24. اسکناس های بلاروسی (Belarusian Animal Bills)


برخلاف بسیاری از کشورها که اسکناس هایشان را با تصاویری از اشخاص و نماد های مهم و تاریخی مصور می کنند، اسکناس های بلاروسی تصاویری از حیوانات را نمایش می دهد.

23. اسکناس اردوگاه کار اجباری (Concentration Camp Money)


این اسکناس، توسط نازی ها برای اردوگاه ننگین کار اجباری در «ترزین اشتاد» جمهوری چک تولید شد. این اردوگاه، نمونه ای ممتاز از سوی نازی ها بود که به صلیب سرخ و سازمان های دیگر نشان دهد که چقدر با زندانیان یهودی بخوبی رفتار می شود و برایشان امکان شرکت در رویداد های فرهنگی و فرستادن کودکانشان به مدرسه وجود دارد. این 10 اسکناس نیز در راستای تبلیغاتشان بود و هیچگونه ارزش مادی نداشت.
 
22. اسکناس 100 باتی تایلندی (Thai 100-Baht Commemorative Bill)


بانک ملی تایلند به مناسبت جشن تولد 72 سالگی ملکه «سیریکیت»، در سال 2002، اسکناس های یادبودی تولید کرد، با تصاویری از ملکه سیریکیت در کنار همسرش «شاه راما»، و صحنه های مهم از زندگی ملکه تایلند.

21. سکه صد فرانکی بنین، با طرح ماریجوانا (Benin´s 100-Franc Marijuana Coin)


اولین سکه نقره رسمی ماریجوانا تحت نفوذ دولت بنین (در غرب قاره آفریقا) صادر شد. در پشت این سکه برگ سبز شاهدانه دیده می شود که با لمس آن رایحه ماریجوانا (از مواد افزودنی مصنوعی) ساتع می شود.

20. اسکناس 20 هزار روپیه ای اندونزیایی (Indonesia´s 20,000-Rupiah Bill)


ارزش اسکناس های اندونزیایی (بدلیل تورم بالا) بسیار زیاد است. در حال حاضر بالاترین مبلغ اسکناس های اندونزیایی، 100 هزار روپیه است. اسکناس های 20 هزار روپیه ای، ترکیب جالبی از رنگ و تصویر است. بر این اسکناس تصویری از وزیر سابق آموزش و پرورش اندونزی، با حالت چهره ای عجیب چاپ شده است.

19. اسکناس آلمانی (Germany´s 50-Pfennig Bill)


پول های اضطراری در آلمان معمولا بدست هنرمندان بومی طراحی می شود. این اسکناس ها معمولا تصاویری از داستان های عاشقانه عامیانه، طنز اجتماعی و همچنین (مانند این تصویر) صحنه هایی ترسناک را به نمایش می گذارد. 

18. سکه های ساحل عاج با فسیل ماموت ها (Ivory Coast Coins With Mammoth´s Fossils)


سکه های 1000 فرنکی ساحل عاج که در تعداد محدود تولید شده، و تکه کوچکی از فسیل ماموت در آن بکار رفته است.

17. اسکناس های مربع شکل 60 باتی تایلندی (Thai 60-Baht Square Bill)


بانک ملی تایلند، در سال 1987 ، به مناسبت تولد 60 سالگی «شاه راما» سری ویژه ای از اسکناس های 60 باتی و در فرم مربع تولید کرد. این اسکناس، با اندازه 16*16 سانتی متر، رکورد بزرگترین اسکناس دنیا را دارد.

16. اسکناس 100 هزار میلیارد دلاری زیمباوه (Zimbabwe´s 100-Trillion-Dollar Bill)


ابَر تورم در زیمباوه دوره کوتاهی بعد از مصادره مزارع خصوصی زیمباوه، در جنگ دوم کنگو (سال 1998-2003) به وجود آمد. در آن زمان بانک ملی دست به تولید اسکناس هایی به ارزش 100 هزار میلیارد دلار زد.
 
15. سکه های سخنگو مغولی (Mongolian Talking Coins)


سکه های 500 توگریکی مغولی در سال 2007، ضرب المثل «پول حرف اول را می زند» را به خود گرفتند. بر این سکه ها تصاویری از جان اف کندی (رییس جمهور سابق آمریکا) نقش زده شده است. دکمه کوچکی بر این سکه ها دیده می شود که با فشار دادن آن سخنرانی مشهور «من یک برلینی هستم» این رییس جمهور شنیده می شود. 

14. اسکناس چوبی آلمان (Germany´s Wooden Bills)


بعد از جنگ جهانی دوم، آلمان در بحران عمیق مالی بسر می برد و موجب شد که پول اضطراری آلمانی (غیر رسمی) تولید شود. شهرستان ها ،نقوش این پول را بر هر چیزی از جمله چوب و فویل آلومینیم چاپ کردند.

منبع : mashala90[dot]blogfa[dot]com[slash]post-964[dot]aspx

عجیب‌ترین پول های دنیا, خبرهای جالب خبرهای باحال , داغ ترین خبرهای روز دنیا و جهان, عجیب‌ترین رنگ‌ها در دنیا عکس, جدیدترین اخبار و تصاویر عجیب , عجیب و غریب ترین نظریه های کیهان , باغ گیلاس پایان دنیا در ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات