تبلیغات

درصد گردشگرانگردشگری سلامت

بنابر تحقیقات انجام شده ؛ بیست تا پنجاه درصد گردشگران با نوعی بیماری در طول سفر مواجه میشوند . البته این بیماریها معمولاً خیلی حاد نبوده مگر در انواعی از گردشگری مانند گردشگری مخاطره آمیز که رفتار گردشگر با خطرپذیری زیادی همراه باشد .

سلامتی و صحت گردشگران ؛ نه تنها برای خود آنها حائز اهمیت است ، بلکه در رفاه اقتصادی جامعه میهمان و میزبان نیز نقش بسزایی دارد .

تاریخچه و سابقه گردشگری سلامت

گردشگری سلامت ، صنعتی جدید ولی با پیشینه ای قدیمی است . برای شناختگردشگری سلامت ، بهتر است نخست مفهوم سلامت درک شود . واژه سلامت (Healthcare)به معنای جلوگیری ، درمان و مدیریت بیماری و حفظ سلامتی ذهنی و فیزیکی در طی ارائه خدمات حرفه ای پزشکی و پرستاری است . طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO)، " سلامت "در برگیرنده کلیه کالاها و خدماتی است که به منظور ارتقای بهداشت و سلامتی به کار گرفته میشوند که شامل مداخلات پیشگیرانه ، درمانی و تخفیف بیماری ، چه در ارتباط با افراد و چه به صورت گروهی و جمعیتی میباشد . مفهوم " سلامت نوگرا "(Modern Healthcare)بستگی به گروهی دارد که شامل حرفه ای های آموزش دیده است که به صورت یک تیم میان دانشی (Interdisciplinary Team)گرد هم آمده و درحال ارتقاء و پیشرفت دائمی میباشند . صنعت سلامتی یکی از بزرگترین و سریع الرشدترین صنعت های جهان است . بیش از 10 درصد از تولید ناخالص داخلی کشورهای توسعه یافته صرف " سلامت " میشود که بخش عمده ای از اقتصاد این کشورها تشکیل را میدهد . مدل پزشکی در زمینه سلامت ، بر پایان بخشیدن به بیماری با توجه به تشخیص و درمان موثر ، متمرکز میشود . در مقابل ؛ مدل اجتماعی سلامت بر تغییراتی که میتواند در جامعه و شیوه زندگی مردم به وجود آمده و جمعیت را سالمتر سازد ، تأکید دارد .

آبهای گرم از قدیم الایام با آرامش و تجدید قوای جسمی و دماغی انسان ملازم بوده است . در زبان بین المللی کلمه Spaکه ریش بلغاری دارد (یا از کلمه لاتین espaبه معنی چشمه و یا sparaگرفته شده) به صورت ژنریک برای مناطق دارای آبهای معدنی و گرم که جهانگردان برای استراحت و درمان به آن پناه میبرند درآمده است . استفاده کنندگان از اینگونه مناطق قرنهاست که در آب های گرم آب تنی میکنند ، از آب چشمه های معدنی می نوشند و از ویژگیهای گِل های غنی برای مقاصد آرایشی و لجن درمانی استفاده میکنند .

مراجعین به اینگونه اسپاها را اغلب بیمارانی که از انواع ناراحتی های پوستی ، دردهای روماتیسمی ، ورم مفاصل ، خستگی و فرسودگی مفرط جسمی ، نقرس ، التهاب مهره ها و ستون فقرات علاوه بر ناراحتی های گوارشی و تنفسی عذاب میکشند ، تشکیل میدهند .

برای حداکثر نمودن مطلوبیت سفر ، تسهیلاتی از قبیل کتابخانه ، تماشاخانه ، تالار موسیقی و زمینهای بازی برای مفرح کردن اوقات گردشگران ایجاد شده است . به طوریکه امروزه مردم نه فقط برای آب درمانی ، بلکه به قصد استفاده از انواع سرگرمی های اجتماعی به این مناطق سفر میکنند .

شواهد و آثار فراوانی از اهمیت آبهای معدنی و گرم نزد ایرانیان وجود دارد . چشمه های معدنی مناطق مختلف ایران دارای بیش از 30 عنصر معدنی از قبیل منیزیم ، پتاسیم ، سولفور ، کلسیم و غیره هستند و برخی از آنها از خواص رادیواکتیویته برخوردارند .

گردشگری سلامت ؛ بخشی کوچک اما مهم و رو به رشد از بازار گردشگری را به خود اختصاص داده است . بازار گردشگر سلامت در مقا سه با د گر انواع گردشگر با نرخ رشد بس ار ب شتر رشد م نما د . متوسط رشد صنعت گردشگر به طور عام 3/4 درصد است . ا ن در حال ست كه ، حداقل نرخ رشد كه برا بازار گردشگر سلامت برآورد شده است 10 درصد م باشد

کازن :

گردشگران سلامت در تعریف کازن ؛ گردشگران و یا میهمانانی هستند که بخشی از زمان خود را به فعالیتهای پزشکی خاص اختصاص داده و بقیه زمان را مطابق خواسته های خود صرف مینمایند .

خدماتی که گردشگری سلامتی برای افراد سالم و به منظور پیشگیری از ابتلاء به بیماری ارائه میدهد به دو قسم تقسیم میشوند :

اول)اقداماتی که به منظور جلوگیری از ابتلاء به بیماریهای خاص صورت میگیرد . برای مثال ؛ ارائه غذاهایی با کالری پائین و برنامه های کاهش وزن برای افرادی که زمینه ابتلاء به بیماریهای تصلب شرایین و چربی دارند را میتوان در این دسته قلمداد نمود .

دوم)که به آن گردشگری تندرستی گفته میشود ، با اقامت در دهکده های سلامت و هتل های اسپا همراه است و گردشگران خدماتی همچون ماساژ ، فیزیوتراپی و یوگا دریافت میدارند .

گردشگری سلامت و اقسام آن به صورت ذیل تعریف میشوند :

گردشگر سلامت (Health Tourism)

سفر سازمان افته از محیط معمول زندگی به منظور حفظ سلامتی یا انجام معالجه برای حصول مجدد سلامت جسم و ذهن فرد است . در این خصوص ؛ گردشگری سلامت ، دارای اقسام گردشگری پزشکی ، گردشگری درمانی و گردشگری تندرستی میگردد که به صورت ذیل تعریف میشوند :

گردشگری پزشکی (Medical Tourism)

مسافرت به منظور درمان بیماری های جسمی یا انجام نوعی از عمل های جراحی تحت نظارت پزشکان در بیمارستان ها و مراکز درمانی را گردشگری پزشکی گویند .گردشگری تندرستی (Wellness Tourism)

مسافرت به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم (اسپاها) برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت پزشکی و در مواردی که گردشگر ، بیماری جسمی مشخصی نداشته باشد را گردشگری تندرستی گویند .

گردشگری درمانی (Curative Tourism)

مسافرت به منظور استفاده از منابع درمانی طبیعی (آبهای معدنی ، نمک، لجن و غیره) جهت درمان برخی بیماریها یا گذران دوران نقاهت تحت نظارت و مداخله پزشکی را گردشگری درمانی گویند .


در آخر دوست دارم بگم اگه دوست داشتین سفری با این کیفیت داشته باشین دارم توری با این کیفیت با کمک دوستانم برنامه ریزی میکنم اگه مایل بودین در خدمتگزاری حاضریم.منبع : amintaleshi[dot]blogfa[dot]com[slash]post-519[dot]aspx

جهانگردی و مدیریت گردشگری سلامت, www gasht gozar blogfa com تحلیل مقایسه ای , هتلداری وجهانگردی در ایران , گردشگری گردشگری در ایران, TOURIST NEWS گردشگران عراقی 20 درصد , ترین ها خراسان رضوی و ایلام , آمار و کاربردهای آن آمار ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات