تبلیغات

رتبه علمی ایران در جهاناعلام رتبه بندی جدید دانشگاه های جهان
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)از رتبه بندی جدید دانشگاههای جهان خبر داد و گفت: دانشگاه تهران رتبه مناسبی کسب کرده است.


به گزارش آموزش نیوز ، جعفر مهراد رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: دانشگاه ژئوژیاتنگ واقع در شانگهای چین از سال 2004 میلادی بر اساس معیارها و شاخص های کاملا کمی، دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کند.

نتایج رتبه بندی سال جاری میلادی توسط این نظام رتبه بندی بین المللی منتشر شد.

*برترین دانشگاههای جهان

مهراد گفت: بر اساس این رتبه بندی دانشگاه هاروارد مقام اول جهان را به دست آورده است که در بین دانشگاه های ایالات متحده آمریکا نیز حائز رتبه اول است. رتبه های دوم تا پنجم به ترتیب مربوط است به دانشگاه های استنفورد، انستیتو فناوری ماساچوست، دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و دانشگاه کمبریج انگلستان. به گفته مهراد این دانشگاه ها درسطح ملی به ترتیب رتبه های 2، 3، 4 و 1 را بدست آورده اند.

رتبه های 6 تا 10 متعلق است به انستیتو فناوری کالیفرنیا، دانشگاه پرینستون، دانشگاه کلمبیا، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه آکسفورد در انگلستان.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) افزود: به طوریکه ملاحظه می کنید در بین 10 دانشگاه تراز اول جهان، 2 دانشگاه یعنی دانشگاه کمبریج و آکسفورد با احراز رتبه های 5 و 10 به کشور انگلستان و مابقی به ایالات متحده آمریکا تعلق دارند.

وی خاطرنشان ساخت: رتبه های 11 تا 19 نیز به دانشگاه های آمریکا مربوط می شود و این دانشگاه ها عبارتند از: ییل، یو سی ال ای، کورنل، پنسیلوانیا، دانشگاه کالیفرنیا در سان دیه گو، واشینگتن، جانز هاپکینز، دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو و ویسکانین در مادیسون.

وی ادامه داد: رتبه 20 جهان مربوط به دانشگاه توکیو است که در سطح ملی نیز حائز مقام اول است. در بین رتبه های 21 تا 30، انستیتو فدرال فناوری زوریخ در سوئیس بعد از دانشگاه کمبریج و آکسفورد با کسب رتبه 23، در واقع سومین دانشگاه قاره اروپا است که در این رتبه بندی خودنمایی می کند. این انستیتو نیز در بین دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی سوئیس حائز رتبه اول می باشد.

چهارمین دانشگاه اروپا، دانشگاه امپریال کالج علوم، فناوری و پزشکی انگلستان است که در جایگاه 24 نشسته است. از قاره آسیا دانشگاه کیوتو در ژاپن حائز رتبه 26 است. در فاصله رتبه های 21 تا 30 تنها دانشگاهی که از کانادا حضور دارد، دانشگاه تورنتو می باشد که موفق به کسب رتبه 27 جهان شده است. این دانشگاه در سطح ملی نیز حائز رتبه نخست می باشد. از رتبه 31 تا 36 دانشگاه های تراز اول جهان مجددا به آمریکا تعلق دارد که شامل دانشگاه واشینگتن در سنت لوئیس، دانشگاه راکفلر، دانشگاه کلرادو در بولدر، دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا، دانشگاه تکزاس در آستن و دانشگاه دوک می باشد.

به گفته مهراد نخستین دانشگاه فرانسه با کسب رتبه 37 جهان، دانشگاه پاریس 2 است که در بین دانشگاه های این کشور حائز مقام نخست است.

دومین دانشگاه کانادا در این رتبه بندی دانشگاه بریتیش کلمبیا است که مقام 39 جهان را بدست آورده و در سطح ملی نیز حائز رتبه دوم می باشد.

*وضعیت دانشگاههای اروپا در رتبه بندی جدید

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: پنجمین دانشگاه انگلستان نیز در این رتبه بندی که در جایگاه 40 نشسته است، دانشگاه منچستر است. سومین کشور اروپا که دانشگاه های آن در این رتبه بندی موفق به اخذ رتبه شده است، انستیتو کارولینسکا واقع در کشور سوئد است. این دانشگاه در بین دانشگاه های سوئد حائز مقام نخست می باشد

دانشگاه پاریس 6 به نام پی یر و ماری کوری در فرانسه دومین دانشگاه این کشور در جایگاه 42 دانشگاه های تراز اول جهان قرار دارد.

پنجمین کشوری که از قاره اروپا در بین 500 دانشگاه تراز اول جهان حضور دارد دانشگاه کپنهاک در دانمارک است. رتبه این دانشگاه 44 می باشد. سپس دانشگاه ملی مونیخ و دانشگاه هایدلبرگ در آلمان با رتبه های 53 و 62 قابل توجه است.

*وضعیت دانشگاههای خاورمیانه و آسیا

سرپرست ISC افزود: دانشگاه عبری و انستیتو فناوری در فلسطین اشغالی دو دانشگاه نخست خاورمیانه هستند که به ترتیب رتبه های 53 و 78 را به دست آورده اند. از قاره آسیا مجدداً از کشور ژاپن دانشگاه های اوزاکا و ناگویا سومین و چهارمین دانشگاه های این کشور هستند که موفق به کسب رتبه های 83 و 96 جهان شده اند.

مهراد افزود: دانشگاه ملی تایوان، دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه ملی سئول و دانشگاه تل آویو در سرزمین های اشغالی، دانشگاه های توهوکو و انستیتو فناوری توکیو در ژاپن از دانشگاه های دیگر قاره آسیا هستند که رتبه آنها در دامنه ای بین 101 تا 150 قرار دارد. در این دامنه 3 دانشگاه نیز شامل بن، فرانکفورت و گوتینگن از جمهوری فدرال آلمان موفق به اخذ رتبه شده اند.

*وضعیت دانشگاههای استرالیا

سرپرست ISC ادامه داد: در قاره استرالیا دانشگاه های ملبورن، ملی، سیدنی و وسترن استرالیا به ترتیب رتبه های 57، 64، 93 و 96 را به دست آورده اند چهارمین دانشگاه این قاره یعنی نیوساوت ولز در دامنه ای بین 101 تا 150 قرار دارد.

*وضعیت دانشگاههای آمریکای جنوبی و مرکزی

به گفته مهراد از قاره آمریکای جنوبی دانشگاه سائوپولو در برزیل نخستین دانشگاه این قاره است که رتبه ای بین 101 تا 150 می باشد.

در آمریکای مرکزی دانشگاه ملی مکزیک که رتبه نخست این کشور را نیز در دست دارد در دامنه ای بین 151 و 200 قرار دارد.

*چین در رتبه بندی جدید دانشگاهها

مهراد افزود: دو دانشگاه نخست کشور چین که انجام دهنده این رتبه بندی در سطح جهان است شامل دانشگاه پکن و دانشگاه ژائو ژیاتنگ (عامل رتبه بندی) دارای رتبه هایی بین دامنه 151 تا 200 می باشند.

سومین و چهارمین دانشگاه این کشور عبارت است از دانشگاه چینی هنگ کنگ و دانشگاه هنگ کنگ که ازهمان رتبه برخوردار می باشند.

*رتبه بندی دانشگاه های خاورمیانه و جهان اسلام

در منطقه خاور میانه و در بین کشورهای اسلامی دانشگاه ملک مسعود موفق به کسب رتبه ای بین 201 تا 300 شده است دو دانشگاه دیگر این کشور که رتبه آنها در دامنه ای بین 301 تا 400 قرار دارد عبارت است از دانشگاه ملک عبدالعزیز و دانشگاه نفت و معدن ملک فهد. در قاره آفریقا نخستین دانشگاهی که موفق به حضور در رتبه بندی شانگهای شده است دانشگاه کیپ تاون می باشد که رتبه آن نیز در دامنه بین 201 تا 300 قرار دارد.

مهراد ادامه داد: نخستین دانشگاه جمهوری اسلامی ایران که موفق به حضور در رتبه بندی شانگهای شده است دانشگاه تهران است که در دامنه ای بین 301 تا 400 قرار دارد.

از کشورهای نوظهور علمی و در حال توسعه که رتبه ای همسان با رتبه جمهوری اسلامی ایران دارد کشور هندوستان است که انستیتو علوم هند در حالی که مقام نخست کشور هندوستان را در دست دارد در این رتبه بندی در جایگاهی بین 301 تا 400 نشسته است. مصر سومین کشور اسلامی است که بعد از عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و رتبه آن در دامنه ای بین 401 تا 500 می باشد.

مهراد افزود: در رتبه بندی شانگهای در سالهای قبل رتبه دانشگاه های ترکیه همواره پیشتر از جمهوری اسلامی ایران بوده که امسال دانشگاه استامبول بعد از دانشگاه تهران قرار گرفته و رتبه این دانشگاه در دامنه ای بین 401 و 500 می باشد.

*جایگاه مناسب دانشگاه تهران در رتبه بندی جدید

مهراد در ارتباط با دانشگاه تهران که با کسب رتبه در این نظام رتبه بندی بین المللی افتخار بزرگی را برای جمهوری اسلامی ایران کسب کرده است گفت: دانشگاه تهران از سال 2009 موفق شده است تا رتبه ای درخور توجه در بین 500 دانشگاه جهان که مورد رتبه بندی نظام رتبه بندی شانگهای می باشد بدست آورد.

وی گفت: دانشگاه تهران در سالهای 2009 تا 2010 به ترتیب رتبه ای بین 402 تا 501 و 401 تا 500، در سال 2011 رتبه ای بین 301 تا 400 بدست آورد. امتیاز این دانشگاه در سال 2012 بسیار چشمگیر است و در مقایسه با سالهای اعلام شده رتبه ای بین 301 تا 400 بدست آورده است که نشان دهنده پیشرفت های علمی و تحقیقاتی این دانشگاه در بین کشورهای جهان می باشد.

*وضعیت دانشگاههای کشور در رتبه بندی جهانی در حوزه علوم کامپیوتر

وی گفت: از نظر موضوعی نیز دانشگاه تهران در رشته علوم کامپیوتر در سال 2012 رتبه ای بین 151 تا 200 بدست آورده است.

وی افزود رتبه دانشگاه صنعتی شریف در رشته کامپیوتر بالاتر از دانشگاه تهران است و این دانشگاه موفق شده است رتبه ای بین 101 تا 150 بدست آورد. سومین دانشگاه ایران که در رشته علوم کامپیوتر در بین 200 دانشگاه تراز اول جهان خودنمایی می کند دانشگاه امیرکبیر است که در رتبه ای بین 151 تا 200 قرار دارد.

در پایان این مصاحبه مهراد افزود: درحالی که نظام رتبه بندی شانگهای دهمین سال رتبه بندی خود را پشت سر می گذارد، در یک جمع بندی می توان گفت که 10 دانشگاه برتر جهان عبارتند از هاروارد، استندفورد، MIT، برکلی، کمبریج، کال تک، پرینستون، کلمبیا، شیکاگو و آکسفورد. دانشگاه توکیو در ژاپن رتبه 20 جهان و برترین دانشگاه در بین دانشگاه های آسیایی را بدست آورده است.

وی ادامه داد: انستیتو فنی زوریخ در سوئیس و پس از آن پاریس 2 و دانشگاه پیر و ماری کوری هرسه در قاره اروپا به ترتیب رتبه های 23، 37 و 42 را بدست آورده اند. تعداد دانشگاه های برتر انگلستان 38 مورد است

مهراد افزود: رژیم اشغالگر قدس و استرالیا، تعداد دانشگاه های برتر خود را در بین یکصد دانشگاه برتر جهان در سال 2012 میلادی افزایش داده اند. سه دانشگاه رژیم اشغالگر قدس در بین یکصد دانشگاه برتر جهان مشاهده می شود.

سرپرست ISC خاطرنشان ساخت: کشور چین به انضمام هنگ کنگ و تایوان دارای 42 دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر جهان می باشد. هیچ یک از دانشگاه های چین در بین یکصد دانشگاه برتر جهان قرار ندارد. دانشگاه بلگراد در صربستان، چهل و سومین کشوری است که برای نخستین بار جزو 500 دانشگاه برتر جهان است.

منبع : commitedacrime[dot]mihanblog[dot]com[slash]post[slash]35

مقالات علمی اعلام رتبه بندی , جایگاه علمی ایران مطالب جالب و , فیزیک مهندسی Engineering Physics رتبه , ریاضیات نقی زاده رشد علمی , دانشگاه‌های برتر جهان براساس , عروس ایران رتبه نخست جهان در , انجمن علمی نخبگان شیمی,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات