تبلیغات

فرصت مطالعاتی شش ماهمهاجرت (2)
2

اما کسایی که پس از مشورت و فکر زیاد تصمیم گرفتند که برای تحصیل در مقطع دکتری به یک کشور خارجی برند باید تلاش کنند دنبال کشوری باشند که تعداد جوونای بیکارش کم باشه یعنی پس از اینکه دوره دکتری تون تمام شد بتونید تو اون کشور استخدام بشید و کار پیدا کنید. کشورهای بزرگ با پتانسیل بالا مثل آمریکا، کانادا، استرالیا در بالای این لیست قرار میگیرند (البته من اینطوری فکر میکنم مطمئن نیستم بازم تحقیق کنید).

 

اما من در اینجا میخوام شما را با محاسن و معایب و مشکلات زندگی در کشور سوئد آشنا کنم.

 

1- آب و هوای سوئد مهمترین مسئله محدود کننده در سوئد است.  تقریباً از مهرماه ما تا آخر فروردین ماه هوا در سوئد سرده. در زمستانها دمای هوا به منفی 25 درجه و هم میرسه. باید بتونید آسموون همیشه ابری را تحمل کنید. در شهرهای شمالی سوئد بحران سرما بیشتره. استکهلم نسبت به گوتنبرگ هوای سردتری داره. در بین شهرهای بزرگ سوئد مالمو و گوتنبرگ آب و هوای بهتری دارند یعنی گرمترند. در ادامه مبحث دما باید به طول روز و شب هم اشاره کنم. حتی در جنوب سوئد این مسئله به چشم میاد. بدین معنی که الان که اردیبهشت ماهه اذان صبح ساعت 3 بامداد و طلوع آفتاب ساعت 5 است و اذان مغرب ساعت 9 و نیم شب هست. حدود یک ماهه دیگه اذان صبح ساعت 1 و نیم بامداد خواهد بود و متوجه میشید که چیزی حدود 20 ساعت طول روز خواهد بود که اگر کسی مسلمون واقعی باشه و بخواد در این روزهای طولانی روزه داری کنه چقدر شرایط سخته. البته بگم مراجع برای استانهای شمالی سوئد که فاصله طلوع و غروب خورشید کمتر از 0.5 ساعته احکام خاصی قایل اند و این افراد میتوانند قضای روزه هاشون را در روزهای خیلی کوتاه زمستون سوئد بگیرند. مثلا در دی ماه که من اینجا بودم ساعت 9 صبح خورشید طلوع میکرد و ساعت 5 عصر اذان مغرب بود. ولی واقعا سخته وقتی شب چشماتو باز میکنی هواروشنه.

- پایتخت سوئد در مقایسه با سایر شهرها گرونتره و قطعا بهتره به شهرهای کوچکتر برید. در کل ماهیانه با 5000 تا 7000 کرون سوئد میتونید زندگی متوسطی را داشته باشید البته این برای زندگی یک نفره و دانشجویی هست. چون تقریبا نصف این مبلغ برای مسکن هزینه میشه و 1000 کرون برای خوراک و 1000 کرون حمل و نقل. قیمت لباس و کفش در سوئد خیلی بالاست به طوریکه برای یک بلوز خیلی ساده باید حداقل 200-300 کرون بپردازید.

3- مردم سوئد مردم فوق العاده مهربان و خیرخواهی هستند. اگر ازشون کمک بخواهید در نهایت وسعشون بهت کمک میکنند براشون مهمه که سوالی که پرسیدی را به نحو احسنت بتونن پاسخ بدند. اونها به زندگی با مهاجران عادت دارند برای همین به پوشش ها و ظواهر مختلف با تعجب نگاه نمیکنند. من اینجا خانمهایی با چادر عربی و بسیار محجبه دیده ام تا برخی از سیاه پوستانی که لباسهای محلی خودشون را میپوشند. به عقاید مهاجران احترام میذارند و کلاً رفتار مناسبی با شما دارند. البته انتظار دوستی صمیمی هم نباید ازشون داشته باشید.

4- مردم سوئد به زبان انگلیسی مسلطند. حتی اگر برای زمان طولانی نتونستید سوئدی یاد بگیرید هیچ اشکالی نداره چون با همون زبان انگلیسی که بلدید میتونید به راحتی زندگی کنید. این در حالیه که اگر به فرانسه و یا اسپانیا برید برای یک زندگی عادی باید حتماً زبان اونها را بیاموزید.

 

5-حمل و نقل عمومی در سوئد بسیار عالی است. حتی در شهرهای خیلی کوچک هم ایستگاه مرکزی وجود دارد که ایستگاه قطار و اوتوبوس است. خود سوئدی ها خیلی کم از وسیله شخصی استفاده میکنند. اگر به استکهلم و یا گوتنبرگ برید با اینکه نزدیک به یک و نیم میلیون نفر در این دو شهر زندگی میکنند و دو شهر بزرگ سوئد محسوب میشوند. ماشینهای کمی میبینید. و اصلا معزلی به نام ترافیک وجود ندارد. استفاده از وسایل نقلیه عمومی به قدری ساده است که همه مردم اون را ترجیح میدهند.

5-کشور سوئد با اینکه وسعت زیادی دارد تنها 9 میلیون نفر جمعیت دارد. بنابراین اداره این تعداد جمعیت با آن همه مالیاتی که از مردم میگیرند کار سختی نیست. برای همین مردم آرامش دارند. دغدغه هایی که در کشور ما وجود داره اینجا دیده نمیشه. در مدت 5 ماهی که اینجام نرخها تماما ثابت بودند. البته اجاره خانه ام تنها 2 درصد افزایش یافت. 

6- شما اگر بهترین موقعیت کاری را هم در کشور خارجی داشته باشید بازهم یک بیگانه محسوب میشوید. پس انتظار نداشته باشید اون رفتاری را که دوست دارید با شما انجام بشه.

7- زندگی تنها بدون خانواده در غربت بسیار سخته. ولی توانایی زندگی کردن حتماً به شخصیت شما بستگی داره. افرادی که درون گرا تر هستند زیاد اهل مهمونی و حضور در جمع نیستند در این شرایط بهتر دوام می آورند.

باز هم میگم برای تصمیمات بزرگ در زندگی خودتون و روحیاتتون را بشناسید. خطرات راه را هم بشناسید بعد تصمیم بگیرید. شتابزده عمل نکنید.

امیدوارم همه جوونهای کشورم هر جا هستند دلشون شاد، لبشون خندون و موفقیت و عزت و سربلندی رفیق راهشون باشه. هیچوقت ایرانی بودن و مسلمون بودنشون یادشون نره و سعی کنند یه سفیر خوب از ایرانمون باشند.منبع : sarzamineabri[dot]blogfa[dot]com[slash]post-38[dot]aspx

خاطرات من از شش ماه زندگی در , خاطرات من از شش ماه زندگی در , دست نوشته های يک دانشجوی برنامه , دست نوشته های يک دانشجوی برنامه , سایت خبری آموزش بهداشت و ارتقای , دانشجوی حقوق, دانش پرستاری از کلاس درس تا ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات