تبلیغات

مردانی که تبدیل به زن شدندمردانی که خود را شبیه زنان میکنند

سبیل و ابروی پرپشت مردان دیروز درمحلات قدیم،بخودی خود نماد پهلوان صفتی و غیرت و تعصب کسانی محسوب می شد که اغلب در عمل نیز خود را ملزم و مقید به رفتارهای جوانمردانه می دیدند و به همین دلیل هم در نزد اهالی محله های خود از احترام خاصی برخوردار بودند.

البته نباید از ذکر این نکته غافل بود که طرح این موضوع به مثابه تاکید محض بر عمومیت صفات پسندیده در آن مردان با ظاهر یادشده نیست کمااینکه این مساله مبین فقدان اینگونه صفات در انسانهای فاقد آن مشخصات هم نیست.

مراد این مطلب ذکر نقش نمادین ظواهر مزبور در رفتارهای پسندیده ادوار گذشته و درعین حال رفتار زننده برخی پسران امروز است که تحت عناوین مجعولی مانند آراستگی و نظافت،به مبانی ارزشی و عرفی جامعه پشت پا می زنند.

پسران آرایش کرده

در عین حال مدعای مورد بحث منافاتی با ضرورت نظافت و اصلاح چهره و کوتاهی ریش و سبیل مردان ندارد بلکه هدف پرداختن به افراط و تداخل آرایش چهره ها بر حسب جنسیت مردم تا مرزی است که گاه حتی فرق بین زن و مرد نیز براحتی ممکن نیست.

دراین جا صحبت از افرادی است که می خواهند مردان آینده دوران خود باشند اما با خودآرایی زنانه،صورت بزک کرده نامتعارف،ابروی باریک و تیغ‌زده،موی سیخ‌ سیخی(فشن)یا افشون که تنها پوشش مردانه آنها معرف جنسیت واقعی شان است،

در سطح جامعه حضور می یابند و با ظاهر و اطوار مشمئزکننده خود، هر بیننده ای

را دچار شگفتی و تعجب می کنند.

اما از آراستگی صورت آنها که بگذریم به جراحی زیبایی بینی می رسیم که به لحاظ وفور آن،امروزه کمتر کسی یافت می شود که در خیابان با چهره پسران جوان با چسب بر روی بینی برخورد نکرده باشد.

آنهایی که در دوران نوجوانی به جای فراگیری اصول آینده سازی و مهارت کسب و کار و زندگی،کماکان به رخ نمایی می پردازند، پدیده ای بسیار نگران کننده ای را در جامعه با عنوان بی هویتی خود برجای می گذارند.

از یاد نبریم که همیشه وجود مردان با همان سیرت مردانگی،نوعی امنیت و اطمینان خاطر را برای سایر افراد جامعه رقم میزند.

هنوز جامعه سیرت و صورت رادمردان دوران هشت سال دفاع مقدس را که مدرسه و دانشگاه را رها و در سنگر غیرت و مقابله با دشمن متجاوز، قلم خود را به سلاح تبدیل کردند و در این مسیر خون پاکشان در راه دفاع از ناموس و شرف کشورشان بر زمین ریخته شد را فراموش نکرده اند.

اینان کسانی بودند که دوران پرشور عنفوان شباب خود را در پشت کیسه های شنی و در درون خاکریزها با در دست داشتن سلاحهای آتشین گذراندند و در آن زمان ،مو، ابر و روی خود که سهل است خالصانه ازجان و مال خویش نیز گذشتند تا جامعه امروز و نسل جدید،بی بیم حضور دشمن غاصب،سرزمین آباء و اجدایش را به نیکی پاس بدارد.

صرفنظر ازدیدگاه دست اندرکاران درباره دلایل بروز این ناهنجاری درجامعه، بجاست در اینجا به پای صحبت برخی از این پسران با ظاهر نامتعارف بنشینیم.

بهروز ۱۵ ساله دانش آموز مقطع متوسطه درحالی که باظاهری دخترانه همراه مادر و خواهر خود مشغول خرید از فروشگاه بود با تبسمی معنادار که شاید نشانه ای از باقی مانده حیای او بود، گفت:من همیشه دوست داشتم مرتب باشم به این دلیل به اصلاح صورت و باریک کردن ابروهایم پرداختم.

وی،یکی دیگر از دلایل خود برای این نوع آرایش را که به نظر او دلیل دوم و بزعم من ، دلیل اول بود،توجه دختران به پسرهای مرتب با صورتهای آراسته عنوان کرد.

وی افزود: دیگر دوره و زمانه ای که پسری با قیافه های بهم ریخته در جامعه ظاهر می شدند، گذشته است.

خواهر و مادر علی نیز به نوعی با خنده های رضایت بخش،حرفهای او را تایید کردند و علی در همین حال از درک بالای مادرش در مخالفت نکردن با خواسته های خود تشکر کرد!

‘مسعود’،فروشنده محصولات آرایشی و بهداشتی نیز که انگار خود او یکی از مشتریان پروپا قرص کالاهایش بود،نیز گفت:زیبایی، حس مورد تایید خداست و همانطور که ما در برابر تکنولوژی مقاومت نمی کنیم نباید با تغییر ظاهر افراد نیز مخالف باشیم.

وی اقتضای شغلی خود و همچنین برخورد با مشتریانش که بیشتر بانوان هستند را یکی از دلایل اصلاح موی و روی خود عنوان کرد و گفت: از اقلام آرایشی نیز در برخی موارد برای خود استفاده می کند.

وی یادآور شد:در برخی موارد خود من محصولات آرایشی را در بدو امر استفاده می کنم تا مشتریانم از کیفیت عینی آن با اطلاع شوند.

مسعود با انتقاد از نپذیرفتن مردان مرتب و آراسته در جامعه افزود: مردانگی نیاز به سبیل و ابرو و موی کوتاه ندارد زیرا غیرت هر انسانی در دورن او نهفته است.

بنیامین، نوجوان ۱۶ ساله عضو تیم بسکتبال یکی از مدارس اصفهان نیز که بسیار در آراستگی صورت و موی خود اغراق و حتی انواع زیورآلات دخترانه را به خود آویزان کرده بود،نیز گفت: وقتی که برخی مجریان مرد تلویزیون، ابروهای پرپشت خود را باریک می کنند و هیچ انتقادی هم به آنها نمی شود حتما برای دیگران نیز ایرادی ندارد.

وی افزود: علاوه براین بسیاری از هنرپیشگان محبوب جامعه اعم از آقایان و خانمها بیشتر با گریم و آرایش در سینما،تلویزیون و انظار عمومی ظاهر می شوند و ظاهر آنها مورد علاقه مردم قرار می گیرد.

وی در همین حال از دقت خود برای استفاده از لوازم آرایشی سخن گفت و افزود: قبل از هر وعده خروج از منزل، حدود دو ساعت از وقت خود را در مقابل آیینه برای دقت در استفاده از لوازم آرایشی به شکلی که خیلی پدیدار نباشد،صرف می کنم.

در حالی که اغلب پسران زن نما با اینگونه بهانه ها، رفتار خود را توجیه می کنند صاحبنظران درمقام آسیب شناسی این رفتار غیرمتعارف،برضرورت واکاوی مشکلات شخصیتی و فردی اینگونه افراد تاکید می ورزند.

‘مینا رئوفی’یک معلم پرورشی با سابقه ۱۸ سال، پوشش نامناسب دختران در جامعه را یکی از دلایل تغییر ظاهر برخی پسران عنوان کرد و گفت: زمانی حجب و حیای دختران،عاملی برای ترغیب و ترویج صفات مردانگی و غیرت جامعه بود و در آن شرایط، همه در راه صانت از نوامیس مردم از یکدیگر سبقت می گرفتند.

وی اظهارداشت:در شرایط کنونی، بدحجابی معضلی است که موجب ناکارآمدی برخی جوانان جامعه شده است زیرا آنها به جای پرداختن و آموختن علم و تربیت و تحصیل کار و کسب مناسب، صرفا به دستمایه ای برای نمایش در جامعه تبدیل شده اند.

وی یکی از نتایج بارز بی توجهی به پدیده بدحجابی را تحت تاثیر قرار گرفتن برخی مردان برای رقابت با زنان و همچنین تغییر چهره جنسی آنان برشمرد.

وی اظهار داشت:در این راستا باید کانونهای مختلف جامعه اعم از خانواده، مدرسه، دانشگاه و صنوف بازار همگی دست به دست هم بدهند و این مایه قباحت را از چهره جوانان ما بزدایند.

‘اسحاق افشونی’دبیر پرورشی نیز یکی ازدلایل گرایش برخی پسرها به آراستگی سخیف صورت را،ماهواره و الگوگیری از شخصیتهای غربی عنوان کرد و گفت: علاوه بر شخصیتهای غربی،رواج این پدیده در بین برخی ورزشکاران، بازیگران و هنرمندان نیز عامل دیگری در جذب جوانان به این شیوه حضور در جامعه شده است.

وی اظهارداشت: در مدارس با دانش آموزان پسری که با اینگونه آرایشها در مدرسه حاضر شوند، برخورد می شود تا عامل بازدارنده ای در الگوگیری سایر دانش آموزان باشد.

‘زهره کسمایی’یک روانشناس نیزمعتقد است:تغییر چهره و آرایش آن هم درجنس مخالف، یکی از دلایل ضعف باطنی و عدم اعتماد به نفس فرد محسوب می شود.

دکتر’محمد عسگری’روانشناس نیز یکی از دلایل گرایش جوانان به مد(آرایش های صورت، مو و پوشاک)را ناشی از جلب توجه دیگران و پاسخگویی به نیازهای روانی آنها دانست.

وی اظهار داشت: دلیل دیگر هم می‌تواند سرخوردگی و نداشتن اعتماد به‌نفس و چشم و همچشمی‌ باشد که افراد را به سوی مدهای مختلف می‌کشاند.

بسیاری از جامعه شناسان نیز معتقدند:جوانان امروز به دنبال الگوهای جدیدی هستند که در گذشته به دلیل کمرنگ بودن نقش وسایل ارتباط جمعی،امکان آن کمتر فراهم بود و افراد کاملا در شرایط فرهنگی خاص خود سیر می‌کردند اما امروزه به دلیل وجود شبکه‌های ارتباطی مختلف، آن شرایط نیز بسیار تغییر کرده است.

نظریه دانان علوم اجتماعی،پیشرفت فناوری و بوجودآمدن پدیده‌هایی مثل ماهواره و اینترنت را در زندگی ظاهری و باطنی مردم امروز بسیار موثر می دانند.

‘فخری رضاییان’ جامعه شناس با اشاره به تبدیل کره زمین به یک دهکده جهانی با ابزارهایی شامل اینترنت و ماهواره گفت:استفاده نادرست از این ابزارها معضل پسران دخترنما را در جامعه پدید آورده است.

وی افزود:جوانها ساعتها پای اینترنت و ماهواره می‌نشینند تا جدیدترین مدل‌ها را بیابند و خود را شبیه فلان خواننده یا هنرپیشه مورد علاقه ا‌شان کنند حتی اگر هیچ سنخیتی با ارزش‌های جامعه نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد:همین امر باعث می‌شود بسیاری از والدین که به فرهنگ اصیل ایرانی و سنت‌ها پایبندند با فرزندان خود مقابله کنندکه احتمالا نتیجه‌ای دربرنخواهد داشت.

وی مهمترین راهکار دراین زمینه را آشنایی جوانان با فرهنگ اصیل ایرانی عنوان کرد و گفت: باید با شیوه های گوناگون در خانه، مدرسه، دانشگاه و بخشهای مختلف جامعه، جوانان را با هویت و پوششی معقول و مطابق با فرهنگ اسلامی خودمان آشنا کنیم.

وی یادآور شد: با ایجاد فضای فرهنگی مناسب می توان تصمیم گیری جوانان بویژه پسران در انتخاب راه درست را تسهیل کرد.

رضاییان تاکید کرد: دولت هم برای پاسخ به نیازهای جامعه و مقابله با این وضعیت نامناسب در قالب طرحی به بررسی مدل‌ها و طرحهای به روز در جامعه اقدام کرده است که این مهم به ایجاد بستر مناسب فرهنگی برای معرفی الگوهای شایسته به جوانان کمک می کند.

یکی ازاساتید حوزه و دانشگاه نیز بااشاره به توجه اسلام به زیبایی گفت: همانطور که دراحادیث آمده است’خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد’و اسلام دین زیبایی، تمیزی و پاکیزگی است.

حجت الاسلام والمسلمین’محمدرضا صالحیان’افزود: اما در آموزه های دینی ما خط قرمزهایی نیز از قبیل محدودیت حضور زنان با وضعیت نامناسب در جامعه و تمایل برخی مردان به کارهای مشابه زنان وجود دارد.

وی، دلیل این خط قرمزها را برهم خوردن تعادل در جامعه عنوان کرد و گفت: اجتماع محیطی عمومی ومتعلق به همه ی افراد است و کسی نمی تواند باکار ناشایست و دور از شان، مقررات و قوانین آن را زیر پا بگذارد.

این استاد حوزه افزود:همانطور که بانوان نباید با پوشش و آرایش خود موجب تحریک مردان شوند و به نوعی به حقوق آنها تجاوز کنند،مردان نیز نباید به آرایش غیرعادی آن هم در بخشهایی از صورت که مختص زنان است، دست بزنند.

وی تصریح کرد: نباید دختران جوان ما به شکلی در جامعه ظاهر شوند که در مقابل برخی پسران نیزبرای اینکه در مقابل آنها کم نیاورند به کارهای غیرعادی روی آورند.

حجت الاسلام صالحیان باانتقاد از محوشدن فرهنگ زیبا،خوب وعمیق گذشته گفت: این موضوع درواقع همان شبیخون فرهنگی است که هشداری به مسوولان فرهنگی کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه دشمن برای تسلط بر ملتها، اول فرهنگ آنان را با غربگرایی از بین می برد، یادآور شد: تنها چاره این درد، فرهنگ سازی است.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود:یکی از آفات در مسایل فرهنگی پرداختن به دردها و بی توجهی به درمان و راه حل هاست.

وی با اشاره به ظرفیتهای فرهنگی موجود در جامعه مانند مدارس و معلمان گفت: باید با ایجاد شبکه فرهنگی قوی به پیشگیری و رفع این معضل اقدام کنیم.

مسوول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه اصفهان افزود:باید در این مسیر بین مطالب روحانیان در منبرها،معلمان در مدارس و استادان دانشگاه در کلاس درس هماهنگی وجود داشته باشد تا آفت زدایی اصولی در این مسیر صورت گیرد.

نظر اسلام در مورد مردانی که خود را شبیه زنان میکنند چیست ؟

نوشته شده در تاريخ سه‌شنبه ۱۳٩۱/٥/۱٠ توسط حوزه بسیج دانش آموزی گلوگاه | نظرات (0)

در روایات متعددی از تشبه زنان به مردان و مردان به زنان نهی شده است و این گونه افراد لعن شده اند.از جمله می توان به این روایت اشاره کرد:

پیامبر :«چهار گروه را خدا از رحمت خویش دور کرده است و خداو رسولش و ملاکه بر آنان لعن می فرستند ...چهارم :زنانی که خود را شبیه مردان می کنند ».(مستدرک ‏الوسائل - باب تحریم تشبه الرجال بالنساء )
رسول خدافرمود:از ما نیست هر زنی که خود را شبیه مردان کند یا هر مردی که خود را شبیه زنان کند .(میزان الحکمه، ج 5 ،ص 18) ...........

 

پیامبر صلی ا... : «سه گروه، هرگز داخل بهشت نمی شوند: کسی که نسبت به عفت و ناموس خود بی اعتنا است؛ زنی که خود را در لباس و رفتار و امور دیگر شبیه مردان سازد وشراب خوار».(میزان الحکمه، ج2، ص102.)

2. بنا به فتوای فقها تشبه زنان به مردان و بالعکس(مردان به زنان) حرام است.

3. علت مذموم بودن تشبه زنان به مردان و زنان به مردان این است که :

1-3. خداوند با علم خود و بر اساس حکمت و مصلحت هر کس را بخواهد مرد و هر کس را بخواهد زن می آفریند .اگر زنی خود را به شکل مرد درآورد و یا بر عکس مردی تمایل به زن بودن داشته باشد در واقع با حکمت و مشیت الهی در افتاده و علم و حکمت الهی را در این موضوع نادیده ناقص دانسته و خداوند را به نقصان و جهل نسبت داده است ونعمت الهی را انکار نموده و این بزرگترین جرم و گناه است و لعنت و دوری از رحمت الهی را در پی دارد .

2-3. تشبیه زنان به مردان و بالعکس مفاسدی است که این کار برای فرد وجامعه در پی دارد.مانند دوگانگی شخصیتی و بحران هویت و... که زمینه انحرافات شخصی و اجتماعی را در پی خواهد داشت که باعث ناکارآمدی و معطل ماندن استعدادهای شخصی و خدادادی می شود.

3 - 3.زنی که رفتار وکردار خود را شبیه مردان می کند دیگر نقش همسری ، مادری، خانه داری و فرزندداری را نقشی پست و فرومایه می پندارد و تعالی و تکامل را در مردانه شدن جستجو می کند. از آنجا که ویژگی های طبیعی و ذاتی برای مردانه شدن را ندارد پس از مدتی سرخورده و ناکام به افسردگی و عدم اعتماد به نفس و بیماری های روانی دیگر مبتلا و در تکامل فردی و اجتماعی خود و دیگران اختلال ایجاد می کند. (همچنین است مردی که خودش را شبیه به زنان می کند.)

یادمان باشد در تربیت "۷ت" را حذف و۷"ت" راجایگزین کنیم!

۱.توطئه نکنیم.........توکل کنیم.

۲.تهدید نکنیم..........تفکرکنیم.

۳.تحقیرنکنیم.............تلاش کنیم.

۴.تعارف نکنیم...........تداوم داشته باشیم.

۵.تبانی نکنیم........تحول ایجادکنیم.

۶.تظاهرنکنیم........تحمل وشکیبایی کنیم.

۷.تمسخرنکنیم......توفیق حاصل کنیم

با آرزوی توفیق در تربیت

م.ج.الداوودمنبع : aival[dot]blogfa[dot]com[slash]post-18[dot]aspx

دیگه چه خبر مردانی که خود را , Royaye vaghei , بانوانه چرا بعد از ازدواج , نامه یک مسیحی به مسلمان, تو در تو از ندادن سهم تا نگرفتن آن, پوسترمقاله تغییر جنسیت و آثار , شیرین بانو چه غذاهایی برای ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات