تبلیغات

نمودار قیمت سکه طلا در ایرانطلا - هنر طلا سازی در ایران

قرار گرفتن ایـران بر روی کمربند معدنی جهان، آن را بهره مند از ذخائــر عظیم فلـزات و کانی های با ارزش از جمله طلا نموده است. صنعتگران عرصه طلا در مصر، بابل، هند و جیحون با تمام پیشرفتهایی که در عصر خود داشتند، از هنرمندان جواهرساز ایرانی الگو و الهام می گرفته اند. مجسمه مشــهور بُز بالـدار، جام طلای افسـانه زندگی، جام طلای مارلیک، نیم تنه پادشاه، تکوک شیر بالدار و ... اصیل ترین اسناد تـاریخ هنر ایرانی و کارنامه درخشان نیاکان ما محسوب می گردند.

افسانه زندگی

جام مارلیک

به عقیده باستان شناسان،طلا از هزاره سوم قبل از میلاد در ایران مورد استفاده قرار گرفته و از آن اشیاء زینتی درست می کرده اند. در زبان اوستا به طلا، "زره‌نه" و "زرنه‌اينه" مي‌گفتند. در زبان پارسي باستان كلمه "زرنه" و در زبان پهلوي كلمه "زر" معرف طلا بوده است. ایرانیان از حروف A.U.R به عنوان نشانه طلا استفاده می‌کردند که از کلمه لاتین Aurum به معنی طلوع گرفته شده است.

در دوره هخــامنشیان برای اولین بار سکه طلا توسط داریــوش کبیر در ایــران ضرب گردید. نام این سکه که در ۵۱۶ قبل از میلاد ضرب گردید، داریک بود. سکه های رایج آن روزگار از مس، مفرغ و نقره بود و پس از داریوش در کشورهای دیگر هم سکه طلا ضرب شد.

داریک هخامنشی

در یونان باستان سکه‌های طلا در سده‌های هفتم و هشتم پیش از میلاد رایج بوده است و در ارمنستان استفاده از سکه‌های طلا در سده اول و در رم در 225 قبل از میلاد شروع شد.

نیم تنه طلایی

در عصر ساسانیان نیز مصرف طـلا در ایــران فراوان بود. براساس نوشته های مورخین سرشناسی نظیر ویل دورانت، گیرشمن، شاردن و دیگران، در ادوار مختلف تاریخی فعـالیتهای تولیدی و بـازرگانی مصنوعات طلا و جـواهـر و سنگــها و مــواد طــبیعی قیمتی رونق فـراوانی داشته است و طبقه اشراف و ثروتمندان جامعـه عموماً از وسـایل و اشیاء زینتی گرانبهائی که از طلا و جواهرات ساخته شده بود استفاده می کردند.

مرد ماد

در ایران معادن طلا و نقره بسیار قدیمی یافت شده است. شاه عباس می خواست از آنها استخراج کند اما چون خرجش بیشتر از دخلش بود از آن منصرف شد.

عکس ها۱
ظرف نقره و طلاکاری شده متعلق به قرن چهارم میلادی. نقش برجسته شاپور دوم ساسانی در حال شکار در این ظرف دیده می شود. این گونه ظروف به عنوان هدیه و برای نشان دادن عظمت پادشاهان ساسانی به سراسر امپراتوری ایران و کشورهای همسایه ارسال می شد. این ظرف در روسیه کشف شده است.

کاسه نقره و طلاکاری شده متعلق به دوره ساسانیان در قرن هفتم میلادی. محل کشف احتمالا ایران یا افغانستان. نقوش برجسته این ظرف بیانگر فعالیت های مختلف مانند کشتی یا بازی تخته نرد است.

جام نقره و طلاکاری شده. این جام نادر به شکل سر یک غزال طراحی شده است. ساخته شده در قرن چهارم میلادی در دوره ساسانیان.

جام نقره متعلق به دوره اشکانیان و ساخته شده در قرن اول پیش از میلاد. تفاوت این جام با جام های ساخته شده در دوره ساسانیان تاثیر هنر یونانی بر صنعتگران دوره اشکانی را نشان می دهد.

ظرف نقره و طلاکاری شده متعلق به قرن پنجم و ششم میلادی.

پارچ نقره و طلاکاری شده متعلق به دوره ساسانی و ساخته شده در قرن های ششم و هفتم میلادی.

پارچ طلا متعلق به دوره سلطنت آل بویه در قرن دهم میلادی. حکاکی های انجام شده بر آن بیانگر تاثیر هنر ساسانی بر صنعتگران ایرانی در دوره بعد از اسلام است.

جام ریتون شیر بالدار افسانه ای متعلق به هخامنشیان (۵۰۰ قبل از میلاد) اهدایی از سوی دولت ایران به سازمان اپک.

تکوک شیر بالدار

ریتون نام یونانی ظروف ساخته شده به شکل جانوران در عهد کهن می باشد. در ایران باستان به آن تکوک می گفته اند. این هنر از ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در ایران رایج بوده است. تکوک های ایرانی بسیاری از دوران مادها، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان بجا مانده است.
ریتون ها غالباْ به شکل شیر یا عقاب ساخته می شده اند و اعتقاد بر آن بوده که نوشیدن از این جام سبب انتقال قدرت آن موجود به انسان خواهد شد.

پانوشت:
۱- گزارش بی بی سی (شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۰) از نمایش ظروف گرانبهای ایران باستان در واشنگتنمنبع : atbin79[dot]blogfa[dot]com[slash]post-6[dot]aspx

در بازار طلا هنر طلا سازی در , طلا سکه نقره و جواهر یزد شیوه , بورس آنلاین نمودار یک ساله , تغییرات قیمت جهانی هر اونس طلا , در بازار طلا تاریخچه, نمودار قیمت دلار به ریال, اخبار طلا نمودار تغییرات ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات