تبلیغات

نیز درستیچاقی
امروزه به دلیل عادات غلط تغذیه اى و گسترش شهرنشینى و … بشر با مشکلات بسیار دست به گریبان است که بیمارى هاى تمدن نامیده مى شوند. یکى از آنها چاقى است که داراى علل و عوامل مختلفى بوده، ولى نوعى از آن نیز مربوط به کاهش تحرک افراد و نداشتن برنامه غذایى صحیح است.

در واقع اضافه وزن و چاقى که از مشکلات جوامع امروز به شمار مى آیند، در ارتباط مستقیم با بروز بسیارى از بیمارى ها از جمله : بروز فشارخون بالا، کلسترول و ترى گلیسیرید خون بالا، بیمارى هاى قلب و عروق، بیمارى هاى تنفسى و بیمارى هاى فرسایشى مفاصل (که به وضوح شیوع آن را در افراد چاق بیشتر مى بینیم) است.

 

  وقتی که ذخایر سلول هاى چربى اشباع مى شود، بدن شروع به افزایش تعداد سلول هاى چربى مى کند که تعداد این سلول ها هیچ گاه کم نخواهد شد؛ بنابراین لاغر شدن دراین حالت بسیار دشوار است.

۸۰ درصد افرادى که به بیمارى قند یا دیابت غیروابسته به انسولین مبتلا مى شوند چاق هستند. بروز انواعى از سرطان ها نیز در هر دو جنس ارتباط مستقیمى با چاقى دارد، به عنوان مثال در مردان چاق امکان ابتلا به سرطان پروستات و سرطان هاى دستگاه گوارش و در خانم هاى چاق سرطان سینه و رحم در مقایسه با سایر افراد بیشتر است. همچنین بسیارى از بیمارى هاى روانى در نتیجه چاقى عارض مى شود تا جایى که یکى از دلایل عمده ابتلا به افسردگى  (که شیوع آن در خانم ها بیشتر است) چاقى عنوان شده است.در تمام موارد بالا کاهش وزن در بهبود علائم بیمارى نتایج مثبتى را در پى داشته است. به عنوان مثال کاهش حتى ۵ کیلوگرم از وزن نقش بسزایى در کاهش کلسترول و ترى گلیسیرید دارد.

چاقى

به طور کلى چاقى عبارت است از عدم تعادل بین انرژى دریافتى و انرژى مصرفى، که با ذخیره بیش از حد چربى نمایان مى شود. در حقیقت براى تجمع چربى در بدن هیچ ظرفیت محدود و معینى وجود ندارد و وقتى که ذخایر سلول هاى چربى اشباع مى شود.
بدن شروع به افزایش تعداد سلول هاى چربى مى کند که تعداد سلول ها هیچ گاه کم نخواهد شد، بلکه فقط پُر و خالى مى شوند. به همین دلیل لاغر شدن فردى که فقط ظرفیت سلول هایش افزایش یافته است، یعنى از چربى اشباع شده است خیلى ساده تر است از کسى که تعداد سلول هاى چربى در بدن او اضافه شده است .
جالب است بدانید که نه تنها مقدار چاقى بلکه محل توزیع و تجمع چربى در بدن نیز مى تواند در مشخص کردن خطر ابتلا به بیمارى هاى وابسته به چاقى مؤثر باشد.

موضوعیت:تغذیه

 منبع : dorostee[dot]blogfa[dot]com[slash]post-27[dot]aspx

مجله درستی چاقی, ندای علوم تجربی بافی کت اجزای , شيوه نوين آموزش و پرورش ابتدايي, فیزیک الکتریسیته ن, مجله درستی مزاج شناسی و مشکلات , مجله درستی اسکیزوفرنی‌, مجله درستی مزاج و ازدواج,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات