تبلیغات

برچسب :

u3f blogfa com

نوشته مرتبط با این برچسب :
مروری بربرخی پیشرفت های علمی و فنی ایران در سال گذشته

ایران در تولید مقالات در 7 ماه اول سال 2010 در دنیا در رتبه 19 قرار دارد.

ارزش محصولات زیست فناوری در ایران در سال 2010 یک میلیارد دلار بود و پیش بینی می شود این میزان در سال 2015 به سه میلیارد دلار برسد. در سال 2010 ، 100 محصول زیست فناوری در کشور تولید شده است که بر اساس پیش بینی های صورت گرفته این میزان تا سال 2015 به 150 محصول افزایش می یابد. در سال 2010، 140 شرکت خصوصی در زمینه زیست فناوری فعالیت داشتند که در سال 2015 این رقم به 400 شرکت افزایش خواهد یافت. در حال حاضر دو هزار و 30 دانشمند و حدود دو هزار دانشجو در عرصه زیست فناوری در حال تحقیق و تحصیلند که در سال 2015 این رقم نیز به ترتیب به پنج هزار و چهار هزار نفر افزایش می یابد. ایران در زمینه زیست فناوری در سال 2010 رتبه دوم در منطقه را دارا بود که امیدواریم به زودی به رتبه نخست در منطقه دست یابد. محققان ایرانی در چهار حوزه زیست فناوری در پزشکی ، غذا و کشاورزی ، صنعتی، محیط زیست و دام و دامپزشکی فعالیت می کنند. مقالات منتشر شده محققان ایرانی به زبان انگلیسی در سال 2010 بیش از 320 مورد بود که با این تعداد ما در بین 20 کشور منطقه مقام دوم را کسب کردیم.

تولید محصولات کشاورزی - غذایی در کشور به روش زیستی مانع از ارزبری شده است بازار هدف این محصولات در حال حاضر بازارهای معطوف به بازارهای داخلی است و بر اساس برنامه پنجم قصد داریم به بازارهای خارجی معطوف شویم .

قرن بیست و یکم، قرن زیست فناوری نام گرفته است و کشورهای دنیا دستیابی به پیشرفت های مهم در تمامی زمینه های این فناوری را در برنامه های خود قرار و بودجه کلان به آن اختصاص داده اند. در سال 2010 رتبه ما 18 جهان بود که با لطف و تلاش محققان ایرانی در پایان سال 2011 به رتبه 14 جهان دست یافتیم. زیست فناوری از جمله علوم استراتژیکی است که می تواند زندگی و آینده بشر را متحول کند.از این رو باید به سمت تسلط بر این دانش برویم و برنامه ریزی منسجمی برای عملیاتی کردن آن ها بیابیم.

ایران یک درصد تولید علم زیست فناوری در جهان را داراست و در منطقه نیز حدود 25 درصد تولیدات از آن ایران است.

خوشبختانه کشور ما در سال 2011 با رشد 20 درصدی در تولید علم که بالاترین نرخ رشد در جهان است، با بیش از 17 هزار مقاله علمی، در رتبه بیستم جهان قرار گرفته که بسیار حائز اهمیت است.

در زمینه زیست فناوری با سهم یک درصدی از تولیدات علمی زیست فناوری جهان و 25 درصدی تولیدات علمی زیست فناوری در منطقه، توانستیم از رتبه 18 جهانی در سال 2010 ، به رتبه 14 جهان در سال 2011 ارتقا یابیم.

سهم 30 درصدی علوم پزشکی از تولیدات علمی ایران، گواه این مدعاست که پزشکی کشورمان ـ که در زمره قدرت های نوظهور جهان محسوب می شود ـ طی سال های اخیر پیشرفت چشمگیری کرده و توانسته با طی مسیری پرفراز و نشیب و بتدریج به استناد پایگاه معتبر علمی اسکوپوس به جایگاه هجدهم جهان دست یابد. ایران که در سال های نه چندان دور یعنی سال 2008 میلادی در رتبه بیست و چهارم دنیا قرار داشت؛ در حال حاضر با تکیه بر محققان جوان خود، جزو 20 کشور برتر جهان در زمینه تولیدات علمی در زمینه پزشکی است.

از جمله این دستاوردها در کسب دانش فنی، تولید برخی داروها با فناوری بالابخصوص در بخش بیوتکنولوژی است. یکی از مهم ترین آنها ساخت و تولید نخستین نانوداروی تزریقی ضدسرطان خاورمیانه، با نام تجاری «سینا دوکسوزوم» است که نوعی آنتی بیوتیک قابل استفاده در انواع سرطان ناحیه شکمی است. «سینا دوکسوزوم» که مشابه داروی خارجی «داکسیل» داروی شیمی درمانی تزریقی است، به مدت 13 سال در انحصار یک شرکت آمریکایی بوده و با قیمت بالا(ویال های 20 میلی گرم در 10 سی سی 700 هزار تومان و ویال 50 میلی گرم در 25 سی سی یک میلیون و 700 هزار تومان) در کشور به فروش می رسید و در بسیاری از مواقع بیماران قادر به تهیه این نانودارو نبودند، اما در حال حاضر با کسب دانش فنی تولید این نانودارو، امکان تهیه دارو با هزینه های بسیار پایین تر و با پیش بینی کمتر از نصف قیمت نمونه خارجی، برای بیماران فراهم شده است. نانوداروی ضدسرطان ایران، در درمان سرطان های سینه، تخمدان، مولتیپل میلوما و کاپوسی سارکومای همراه در بیماران مبتلابه ایدز استفاده می شود و درمان و اثربخشی آن در سایر سرطان ها نیز در حال بررسی است.

همچنین در سال 90 ما شاهد رونمایی از 6 داروی جدید بیوتکنولوژیک ایرانی شامل 2 قلم داروی نوترکیب و 4 نوع ماده اولیه دارویی در قالب طرح کلان ملی فناوری «تولید داروهای وارداتی» بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بودیم. این داروها شامل «سالمترول» (Salmeterole) برای درمان بیماری های تنفسی و آسم، «ریلوزول» (Riluzole) با کاربرد در درمان ALS (نوعی بیماری سیستم عصبی)، «لتروزول» (Letrozol) برای مهار «آروماتاز» و کاربرد در درمان سرطان پستان، «زولدرونیک اسید» (Zoledronic acid) برای پیشگیری از استئوپروز (پوکی استخوان) و نیز درمان بیماری پوستی پاژه، «فاکتور هفت انعقادی خون برای درمان بیماران هموفیلی و نیز «توکسین بوتولینومA » برای درمان پوست و زیبایی است.

براساس گزارش‌های تقریبا مشابه چندین پایگاه معتبر جهانی از جمله اسکوپوس (scopus)، تامسون رویترز(Thomson reuters)و مجله علمی معتبر نیچر(Nature) ایران در سال???? رشد قابل توجه و درخشانی در زمینه تولید و انتشار مقالات علمی در مجلات معتبر جهانی داشته است. به گزارش نیچر ایران با تولید ??هزار و ??? مقاله در رده بیستم جهان از این حیث قرار دارد. کسب عنوان بیشترین رشد علمی دنیا توسط ایران موفقیت بزرگی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.براساس همین گزارش که به تفکیک به بررسی جزئیات علمی تمامی کشور‌ها از این حیث پرداخته است کشور‌های آمریکا با ???‌هزار مقاله(?/??درصد)، چین با ???‌هزار و ??? مقاله (??/? درصد ) و انگلستان با ??‌هزار و ?? مقاله، رتبه‌های اول تا سوم جهان را به‌خود اختصاص داده‌اند.

بعد از ایران که با رشد ?? درصدی رتبه نخست تولید علم را در سال ???? داشته چین با ?? درصد، کره جنوبی با ?? درصد، انگلستان با ? درصد و آمریکا با سه درصد رشد علمی مکان‌های بعدی را کسب کرده‌اند.

اسناد موجود حاکی از آن است که در رژیم گذشته هیچ اختراع و ابتکارقابل توجهی در ایران به ثبت نرسیده است،اما بعد از انقلاب تا سال831?فقط هفت هزار اختراع و ابتکار علمی در کشورمان و در سال7831ماهانه هزار اختراع ثبت شده است.این وضعیت نشان می دهد رژیم وابسته و خودباخته گذشته نه تنها به شکوفایی استعدادهای ملی توجهی نداشته،فقط به مصرف ایده‌ها و الگوهای وارداتی از غرب تکیه داشته است.پس از پیروزی انقلاب،اعتماد به نفس،خودباوری،غیرت دینی و ملی،استقلال و خوداتکایی،بازیابی و بازتولید تمدن دیرینه اسلامی و ایرانی با روحیه انقلابی در جوانان کشور شکوفا شده است.

تولید مجتمع های سوخت استاندارد و کنترلی راکتور تحقیقاتی تهران از دستاوردهای مهم هسته ای بود که در سال 90 در مراسمی با حضور 'محمود احمدی نژاد' رییس جمهوری اسلامی ایران اعلام شد. سوخت 20 درصدی تولید شده در ایران در قالب صفحه های سوخت ایرانی در مراسمی با حضور رئیس جمهور در رآکتور 5 مگاواتی تهران کار گذاشته شد.سوخت هسته ای با غنای 20 درصد در مجتمع سوخت راکتورهای هسته ای اصفهان تولید و اکنون پس از طراحی فنی و رعایت استانداردهای ایمنی تحت نظر کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی جهت بهره برداری به راکتور تهران منتقل شده است. در ابتدا کلیه آزمون های لازم با نمونه تک صفحه سوخت اورانیوم طبیعی و 20 درصد بطور کامل انجام و پس از طی مراحل عملیاتی لازم و اطمینان از عدم نشت سوخت اقدام به تولید اولین مجتمع سوخت صفحه ای مورد نیاز راکتور تهران با غنای 20 درصد شد.در نهایت پس از انجام آزمون های مورد نیاز ابعادی، مکانیکی و عملکردی نظیر اندازه گیری زمان سقوط میله های کنترل در هوا و آب امروز جهت تعیین میزان راکتیویته مثبت و نیز تعیین نقطه بحرانیت در قلب راکتور تهران بارگذاری شد.با راه اندازی خط تولید این مجتمع سوخت و بهره برداری در راکتور تهران کلیه رادیوداروهای مورد نیاز کشور در داخل تامین و از خروج ارز جلوگیری خواهد شد.

در حال حاضر 140 داروی نوترکیب و مهم که برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج می‌باشد، در جهان تولید می‌شود که 12 نوع آن در ایران ساخته شده است . اگر در گذشته بحث تولید این نوع داروها به میان می‌آمد، کسی باور نمی‌کرد که روزی ملت ایران بتواند به این مهم دست پیدا کند. واقعیت این است که اصل شبکه دارویی و تجهیزات پزشکی دنیا در اختیار گروه معدودی است و نقل است که پشت پرده آن رژیم صهیونیستی قرار دارد و خیلی وقت‌ها بیماری‌هایی از سوی این شبکه و گروه‌ها منتشر می‌شود، تا بتوانند به واسطه آن، داروهای خود را بفروشند. به عنوان مثال؛ در مراکز بی بندوباری جهان بیماری‌های صعب‌العلاج یا وجود ندارد یا کم است اما در کشورهایی که بیشتر رعایت می‌کنند، این‌گونه بیماری‌ها بیشتر رواج دارد و نمی‌توان قبول کرد که این یک حالت طبیعی و عادی است. تولید و انتشار میکروب بیماری در آزمایشگاه‌ها یک جنگ بیولوژیک است که با برنامه‌ریزی دقیق و مرحله به مرحله در حال اجراست.امروز باید تلاش کنیم تا در تولید دارو و تجهیزات پزشکی به صدر دنیا برسیم و این موضوع نه تنها به ملت خودمان بلکه به تمام ملت‌های جهان کمک خواهد کرد تا از سیطره‌ی مافیای دارویی نجات یابند.

رئیس جمهور با بیان اینکه انتظار داریم فاصله زمانی تولید داروهای جدید کوتاهتر شود، گفت: امید است با تلاش دانشمندان و محققان کشورمان بتوانیم سالانه بیش از 10 داروی جدید در کشور تولید کنیم که در این راستا دولت علاوه بر پیگیری، پشتیبانی‌های لازم را نیز انجام خواهد داد.

پیش از انقلاب فقط 15 درصد داروها را تولید می‌کردیم اما الان به 96 درصد رسیده‌ایم که بیشترین سطح خودکفایی را در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا داریم. در حال حاضر برای واردات 4 درصد دارو، 30 درصد ارز حوزه سلامت را استفاده می‌کنیم در صورتی که برای تولید 96 درصد داروها کمتر از 70 درصد پرداخت می‌کنیم و سالانه 100 میلیون دلار دارو به 30 کشور صادر می‌کنیم. از مجموع 2 هزار و 500 قلم دارویی که در کشور تولید می‌شود بیش از 2 هزار قلم دارو را خودمان فرموله کردیم و این یکی از افتخارات کشور محسوب می‌شود. در سال‌ 90 شاهد بهره‌برداری از 8 کارخانه تولید داروهای نوترکیب بودیم که این داروها به مرحله تولید صنعتی نزدیک شده‌اند. تولید داروهای جدیدی که در سال 90 رونمایی شدند نشانه برتری ایران در زمینه تولید داروهای بیوتکنولوژی، ضد سرطان و پپتیک در دنیاست به خصوص فاکتور ? نوترکیب که اکنون ایران دومین تولیدکننده آن در دنیاست. سالمترول برای بیماران ریوی، زولندرونیک برای پوکی استخوان ناشی از سرطان، فاکتور ? نوترکیب برای هموفیلی ها، ریلوزول برای بیماریهای عصبی، لتروزول برای سرطان سینه ? دارویی بودند که در سال گذشته تولید آنها در کشور رونمایی شد.

در روش تراریخته، دانشمندان سعی می‌کنند با ایجاد تغییرات ژنتیک در حیوانات، از تولیدات آن حیوان در ساخت داروهای خاص استفاده کنند. حیوانات تراریخته حیواناتی هستند که در سیستم ژنتیک آنها تغییراتی ایجاد شده است؛ به‌گونه‌ای که می‌توان آنها را به‌منظور اهدافی مانند تولید دارو یا سایر اهداف، مورد استفاده قرار داد. ایران تا‌کنون توانسته است گوسفند تراریخته به نام رویانا، بز تراریخته به نام حنا و گوساله‌های تراریخته به نام بنیانا و تامینا تولید کند.یکی از زمینه‌های بسیار مهم در زیست ‌فناوری، تولید حیوانات تراریخته یا بیوآکتورهاست، به این معنی که بتوان مولکول‌های پروتئینی ارزشمند گونه‌های دیگر از جمله انسان را در شیر یک دام مثل بز و گاو تولید کرد. این پروژه طی 3 مرحله، شامل تولید حیوان (IVM-IVF)، حیوان شبیه‌سازی‌شده و سرانجام حیوان تراریخته قابل انجام است.

تولد رویانا نخستین گوسفند شبیه‌سازی‌ شده در ایران، نخستین گام موفقیت آمیز کشور در راه شبیه‌سازی‌ بود و بعد از آن تولد نخستین بزغاله شبیه‌سازی‌ شده با نام حنا که در تولید آن تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های نوین به کار رفته در رویانا، بهینه شده بود و دومین گام موفقیت آمیز پژوهشگران ایرانی در عرصه شبیه‌سازی‌ بود. رویانا مهرماه ???? متولد شد و 2 سال و نیم بعد، حنا نخستین بزغاله شبیه‌سازی‌ شده ایران، در پایگاه تحقیقاتی علوم سلولی اصفهان پژوهشکده رویان به دنیا ‌آمد. در تکمیل این حلقه علمی، با اعلام تولد بنیانا نخستین گوساله شبیه‌سازی‌ شده در خاورمیانه، در بیستم تیرماه ???? آخرین و مهم‌ترین حلقه توانمندی‌های دانش جنین‌شناسی در جهت نیل به اهداف بزرگ بیوتکنولوژی دارویی و زیستی در کشور کامل شد.

کارخانه تولید داروهای بیوتکنولوژی ریوژن زیست داروی ایران نهمین کارخانه از این نوع در دنیا از جهت وسعت و سرمایه گذاری بوده و پس از تنها کارخانه‌ای که در دانمارک عامل خونی «فاکتور 7» ویژه بیماران هموفیلی را تولید می کند، دومین کارخانه از این نوع در دنیا است که در حال حاضر برای 60 نخبه و تحصیل کرده عرصه دارویی کشور و 500 نفر دیگر اشتغال ایجاد کرده است.

دومین خط تولید داروی درمان بیماران هموفیلی در جهان و همچنین مدرن ترین خط تولید نسل جدید داروهای بیوتکنولوژی سال گذشته هم زمان با ایام مبارک دهه فجر با حضور رئیس جمهور در شهر گرم دره استان البرز افتتاح شد. تولید فاکتور ? خونی در کشور سالانه ?? میلیون دلار صرفه جویی ارزی به همراه دارد. این سایت در محل شرکت «آریوژن زیست دارو» همچنین نهمین کارخانه تولید آنتی بادی های دارویی از جمله داروی هرسپتین(ضدسرطان سینه)، لیتوکسی مپ(درمان سرطان خون)، داروی درمان روماتیسم(امبرل) و داروی درمان سرطان روده (الستین) در دنیاست که تولید این داروها نیز سالانه بیش از ??? میلیون دلار صرفه جویی ارزی به ارمغان می آورد.

در حال حاضر داروهای نوترکیب به عنوان نسل جدید داروها در دنیا شناخته می شوند که از نظر اثربخشی در درمان بیماری های مختلف بسیار تاثیرگذار هستند و از سوی دیگر تولید این داروها فناوری بالایی را طلب می کند و خوشبختانه موفق شدیم طی سال های اخیر دانش فنی تولید بخشی از این داروها را که به طور عمده وارداتی بوده است، به دست آوریم و امروز شاهد راه اندازی خط تولید این داروها باشیم. تولید داروهای بیوتکنولوژی سالانه بیش از ??? میلیون دلار صرفه جویی ارزی به همراه دارد

سوخت‌گذاری اورانیوم با غنای «?? درصد» در رآکتور تحقیقاتی تهران و دستیابی به فناوری هسته‌ای برای تولید اورانیوم غنی‌شده با غنای‌ ?? درصد گامی دیگر در جهت تکمیل چرخه صلح‌آمیز هسته‌ای است و سوخت‌گذاری راکتور تهران نیز گام نهایی کشورمان در تولید و استفاده از فناوری هسته‌ای است.ما رآکتوری داریم که با سوخت ‌20 درصدی رادیو دارو تولید می‌کند. این سوخت در حال اتمام بود و ما به آژانس اطلاع دادیم و طبق قانون، اعضای این شورا موظف به ارائه این سوخت بر اساس قیمت آن بودند اما برخی اعضا شرایطی برای تامین این سوخت تعیین کردند و ما هم نمی‌توانستیم برای رادیوداروها که نیاز بیماران ماست شرایط آنها را بپذیریم. به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم که این سوخت را تولید کنیم. هم اکنون هم اعلام کرده‌ایم اگر این سوخت را به ما بدهند، تولید آن را متوقف خواهیم کرد.ما به حمد خداوند دستاوردهای بزرگی را در زمینه تولید نسل های جدیدی از سانتریفیوژ ها محقق کرده ایم اما فعلا همه آنها در مرحله آزمایش بسر می برند و ممکن است مرحله آزمایش ظرف یک تا سه سال طول بکشد تا اینکه به درجه ای برسیم که بتوانیم تولید را به شکل صنعتی انجام دهیم.

 

جزئیاتی از پیشرفت ایران در فناوری فضا

پس از پرتاب ماهواره امید و دریافت اطلاعات توسط آن محققان ایرانی با تلاش بیشتر در حوزه علوم فضا گام برمی دارند به طوریکه در آینده نزدیک شاهد دستاوردهای جدیدی چون پرتاب ماهواره مصباح، پرتاب راکت کاوشگر3، انتقال موجود زنده به فضا، ساخت کپسول زیستی و ... خواهیم بود. ماهواره مصباح از سالها پیش در کشور ساخته شده است و در حال حاضر در نوبت پرتاب در داخل کشور قرار دارد. در زمینه اعزام فضانورد به فضا نیز برنامه هایی در دست مطالعه است و اجرایی کردن این پروژه نیازمند راهبردهای ملی است. در حال حاضر این پروژه در فاز مطالعاتی قرار دارد که امیدواریم با تصمیماتی که در این زمینه گرفته می شود در آینده نزدیک این پروژه اجرایی شود.

هدف از ساخت و پرتاب راکتهای کاوشگر، ارسال محموله ای به فضای ماوراء جو برای اهداف تحقیقاتی و پژوهشی است. اولین پرتاب راکت کاوشگر به دلیل بروز مشکلاتی در بخشهای سازه ای بود. برای پرتاب دومین راکت کاوشگر اقداماتی چون طراحی محموله الکترونیکی، طراحی سیستم جدایش راکت، طراحی سیستم بازیابی، اتصال راکت به دو پرتاب کننده مختلف، تست و آنالیز و فرماندهی میدان پرتاب با همکاری محققان داخلی انجام شد. راکت کاوشگر 2 شامل قسمتهایی چون زیر سیستمهای تامین توان، زیر سیستم GPS، سیستم بازیابی و سنسورها است. قبل از انجام پرتاب نهایی کلیه قسمتهای آن تست و آنالیز شد و با موفقیتهایی که به دست آوردیم توانستیم پرتاب نهایی را انجام دهیم. پس از پرتاب موفق دومین کاوشگر کشور متخصصان پژوهشگاه هوا و فضا خود را برای پرتاب سوم با اهداف پژوهشی آماده می کنند

 

پیشرفت های نظام جمهوری اسلامی در علوم هوا وفضا

1. ماهواره ملی امید که بیش از 130 فرمان مخابره شده از زمین را باموفقیت انجام داد.2. بهینه سازی اشکال مقاطع بال هواپیما توسط پژوهشگران دانشکده هوا فضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر که کاهش مصرف سوخت وافزایش سرعت هواپیما وکم کردن مسافت فرود وبرخاست هواپیما طراحی وساخت بالگرد سبک بدون سرنشین "پروان" با قابلیت انجام ماموریت شناسایی ،تصویربرداری هوایی،رله مخابراتی وبازدید خطوط انتقال نیرو سکوهای نفتی کمک به نیروهای امدادی و ... توسط دانشجویان مبتکر دانشگاه صنعتی امیر کبیر4. ماهواره ملی (طلوع) با قابلیت تصویربرداری تک طیفی ذخیره وارسال داده های تصویری به ایستگاه های زمینی 5. ماهواره ملی (مصباح 2) از نوع ماهواره های مخابراتی که در باند یو اچ اف کار می کند با قابلیت ذخیره وبازیابی اطلاعات جمع آوری وپخش داده ها روی مناطق وسیع وپراکنده خواندن از راه دور وناوبری6. ساخت موتور ماهواربرسیمرغ توسط متخصصان هوا فضای کشور:این موتور از ترکیب چهارموتور 32تنی تشکیل شده است می تواند ماهواره هایی با وزن 700کیلوگرم را در مدار 1000کیلومتری زمین قرار دهد.7. ساخت نخستین ماهواره دانشجویی با نام نوید علمم وصنعت با ماموریت تصویر برداری از زمین با وضوح تصویر 750 متر،مبتنی بر روش چهارچوبی وبه صورت تک باند.

ماموریت اصلی ماهواره ملی طلوع، تصویربرداری تک طیفی با تفکیک‌پذیری 50 متر و ذخیره و ارسال داده‌های تصویری به ایستگاه‌های زمینی دریافت تصویر است که به این منظور با ایستگاه‌های زمینی تله‌متری، ردگیری و فرمان و مرکز کنترل طرح قابلیت تبادل داده های پایش و کنترل ماهواره‌ای دارد.

با توجه به ویژگی‌های تصاویر ماهواره‌ای طلوع می‌توان کاربردهایی همچون نقشه‌برداری زمین در مقایس بزرگ، مطالعه و بررسی حوضچه‌های آبی و دریا، مشاهده و ارزیابی تخریب منابع انسانی، بررسی علوم کشاورزی، جنگلی و نظایر آن را برای این تصاویر برشمرد.مدار ماهواره طلوع از نوع ارتفاع پایین دایروی به ارتفاع مدار بیش از 500 کیلومتر است و 2 سال عمر مفید برای آن پیش‌بینی می‌شود. انرژی این ماهواره را نیز آرایه‌های خورشیدی بر روی بدنه و باتری‌های ثانوی تامین می‌کند.

ماهواره ملی مصباح2 از نوع ماهواره‌های مخابراتی است که در باند یو.اچ.اف کار می کند. ماموریت اصلی این ماهواره ذخیره و بازیابی اطلاعات، جمع‌آوری و پخش داده‌ها روی مناطق وسیع و پراکنده، خواندن از راه دور و ناوبری است.هدف از توسعه طرح مصباح2 کسب دانش فنی، تحلیل، ساخت و آزمایش ماهواره‌ای به صورت بومی، دست‌یابی به فضا از طریق طراحی و پرتاب یک ماهواره نزدیک به زمین و ایجاد یک شبکه ارتباطی ماهواره‌ای برای ارتباط با کاربران در مناطق دورافتاده ایران یا دیگر نواحی جغرافیایی دنیاست.

ماهواره نوید علم و صنعت نخستین ماهواره علمی دانشجویی کشور است که به صورت بومی ساخته شده و ماموریت آن، تصویربرداری از زمین با وضوح تصویر 750 متر مبتنی بر روش جاروبی و به صورت تک باند است.

نمونه مدل اولیه ماهواره‌بر سیمرغ که در ایران طراحی و ساخته شده؛ قادر است با استفاده از نصب جدید و پیشرفته موتورهای سوخت مایع، انرژی لازم را برای قرار دادن ماهواره‌هایی تا وزن 100 کیلوگرم در مدار پانصد کیلومتری زمین تامین کند.موتور ماهواره‌بر سیمرغ از ترکیب چهار موتور 32 تنی تشکیل شده و می توان از آن در ماهواره‌برهایی با قدرت زیادتر در آینده استفاده کرد. این موتور می‌تواند ماهواره‌هایی با وزن 700 کیلوگرم را در مدار هزار کیلومتری زمین قرار دهد.

«رصد»، نخستین ماهواره تصویربرداری ایران است که تمامی مراحل طراحی، ساخت، تجمیع، تست و آماده‌سازی آن در داخل کشور و توسط متخصصان داخلی صورت گرفته است. توپولوژی و ساخت ایستگاه‌های زمینی ماهواره «رصد» به گونه‌ای طراحی شده که بیشترین دسترسی به ماهواره را جهت دریافت اطلاعات و ارسال فرامین کنترل فراهم می‌کند. «رصد» 15.3 کیلوگرم وزن داشته که برای تزریق در مداری با ارتفاع 260 کیلومتر طراحی شده و می‌تواند در هر شبانه روز 15 بار به دور زمین بچرخد. این دومین ماهواره‌بر ساخت جمهوری اسلامی ایران است که می‌تواند میکروماهواره 16 کیلوگرمی را تا ارتفاع 260 کیلومتر از سطح زمین قرار دهد. طول این ماهواره‌بر 22 متر، قطر آن 1.25 و وزن آن 26 تن است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه فرستادن انسان به فضا از جمله برنامه‌های دولت در زمینه توسعه تکنولوژی هوا و فضا است، خاطر نشان کرد: چندی پیش موجودات زنده‌ای را به همراه کاوشگری به فضا فرستادیم و براساس برنامه سازمان فضایی، فرستادن انسان به فضا در سال 1403 هجری شمسی پیش‌بینی شده بود. اما دولت برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده تا در سال 1396 انسان را به فضا بفرستیم که این اتفاقی عظیم در معادلات دنیا است زیرا ، حضور انسان ایرانی در فضا به معنای تسلط ایران بر فضاست.

«بحث ماهواره مشترک کشورهای اسلامی با نام «بشارت» در اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی مطرح شد و کشورهای اسلامی اظهار علاقه کردند. به دنبال آن، ایران با تعریف ماموریت و تدوین مشخصات اولیه، این اطلاعات را به صورت نامه چرخشی برای کشورهای اسلامی ارسال کرد. گام‌های بعدی این است که کشورها آن را مطالعه کرده و با نیازمندی‌های خود تطبیق دهند و طی جلسات کارشناسی، تعریف ماموریت‌ها نهایی شود تا بر اساس آن گام‌های بعدی طراحی و مراحل ساخت صورت گیرد».

قرن بیست و یکم ، قرن فناوری نانو بشمار می رود . قرن نانو ، قرن سلامتی ، صرفه جویی و آرامش می باشد . نانو نه یک ماده است نه یک جسم ، فقط یک مقیاس است ، نانو یک میلیاردم متر است ، به اندازه ای کوچک که دیده نمی شود اما تاثیر شگرفی در زندگی انسان دارد . فناوری نانو منحصر به یک رشته خاص نیست ، بلکه موضوعی میان رشته ای است ، یعنی به علوم مختلف وابسته است و با استفاده از پیشرفت های علوم مختلف می توان به پیشرفت های فناوری نانو دست یافت . بنابراین کاربردهای متفاوتی را می توان برای این فناوری متصور شد . مانند کاربردهای الکترونیکی ، پزشکی ، زیستی و … که از نظر رشته ای ارتباط خاصی با یکدیگر ندارند . لذا ممکن است فناوری نانو رشته ای کاملا گسسته به نظر آید که موضوعات آن هیچ ارتباطی با هم ندارند .در واقع فناوری نانو نگرشی جدید به علوم مهندسی است که توانسته با تاثیری شگرف ، باعث به وجود آمدن مواد جدیدی شود و یا خواص مواد شناخته شده قبلی را به طور کامل عوض کند .جایگاه علمی ایران در نانو در حال حاضر رتبه 15 جهان است که تا چهار سال آینده جز 10 کشور نخست می شود. این درحالی است که رتبه علمی ایران در سال 2003 میلادی 51 بود که در نیمه نخست سال 2009 میلادی با افزایش مقالات علمی مطابق با استانداردهای بین المللی 35 پله صعود کرد.در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم هایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی - عمدتا متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک - از خود نشان می‌دهند. از این رو نانوفناوری یک دانش به شدت میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون فیزیک کاربردی، مهندسی مواد، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط می‌شود. در کشور ما نیز در مورد فناوری نانو یک سند راهبرد توسعه فناوری نانو تدوین شده که یک سند 10 ساله است و در شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیات دولت به تصویب رسیده است. یکی از مهمترین اهداف ارایه شده در این سند این است که تا سال 2015 میلادی در تمام حلقه های زنجیره فناوری نانو از توسعه منابع انسانی، تولید علم ، توسعه تکنولوژی و تولید محصولات نانو میان 15 کشور برتر جهان قرار بگیریم . از آنجایی که این سند با یک حوزه تکنولوژی کاملا پویا مواجه است در نتیجه نمی تواند سندی ایستا و ایستاتیک باشد بلکه باید سندی پویا را طراحی کرد چرا که در این بازه زمانی10ساله تغییر و تحولات بسیاری در حوزه فناوری های نوین بروز می کند. در آینده بیش از50 درصد داروها ، داروهای نانویی خواهند بود که داروهایی هدفمند و هوشمند هستند. اگر امروز صنعت دارویی کشور ما به فناوری نانو توجه نکند در آینده داروهای امروزی بازار نخواهند داشت و مردم ما در آینده هزینه گزافی را بابت بی توجهی امروز صاحبان صنایع دارویی کشور پرداخت می کنند . امروز نانو در صنایع کشاورزی، محصولات غذایی، پوشاک، نساجی،خودرو، نفت و پتروشیمی، آب و محیط زیست، ساختمان و به طور کلی تمامی صنایع کاربرد دارد.چنان چه نمی توان صنعت و یا حوزه ای را پیدا کرد که متاثر از فناوری نانو نباشد. 10 محصول برتر معرفی شده ، نشان از پیشرفت قابل توجه در صنایع ورزشی، آرایشی و پوشااک دارد. این پیشرفت‌ها بیشتر در سنتزنانوکپسول‌سازی و صنایع غذایی نیز هست که به تازگی رخ داده است.در سالها ی اخیر محصولات واقعی بسیاری با این دانش جدید- نانوفناوری- تولید و به بازار عرضه شده‌اند. به طوری که گزارش امسال Nanotech Product Guide - که توسط سایت‌هایی که در حوزه فناوری های نوین تحقیق و پژوهش می‌کنند تهیه شده است - پر از کالاهای مصرفی مفید و جالب توجه است که افراد را شوکه می‌کند.

تولید انبوه موشک قیام، نخستین موشک بدون بالک کشور نشان از خودکفایی جمهوری اسلامی ایران در تولید انواع موشک بود. موشک قیام 1 بشکلی طراحی شده که امکان شناسایی توسط سامانه های ضد موشکی دشمن را کاهش می‌دهد و حذف بالکها در این موشک موجب گردیده ضمن دستیابی به سرعت بیشتر در عملیات، زمان آماده‌سازی موشک برای شلیک کاهش چشمگیر و مکان شلیک را متنوع کند.این موشک قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بسیار بالا مورد اصابت قرار دهد.

در ایام سالروز حماسه فتح خرمشهر، نخستین و مرتفع‌ترین دستگاه کامل حفاری چاه‌های نفت و گاز در خشکی که توسط متخصصان وزارت دفاع در مجتمع صنعتی فجر شیراز سازمان صنایع دفاع طراحی و ساخته شده بود، در شیراز مورد بهره‌برداری نمادین قرار گرفت و به شرکت ملی حفاری ایران تحویل داده ‌شد.با بهره‌برداری از این دستگاههای کامل حفاری چاه‌های نفت و گاز، نیاز کشور در این حوزه تامین و عرصه‌های جدید در ساخت و تامین تجهیزات صنعت نفت در کشور رقم خواهد خورد.

ماهواره‌بر سفیر توانست ماهواره رصد را در ارتفاع بالای 260 کیلومتر در مدار به صحت تزریق کند، این عملیات پس از انجام مراحل مختلف یعنی جدایش مرحله اول، جدایش مرحله دوم، کلیه مراحل دیگر را به خوبی پشت سر بگذارد.این ماهواره علیرغم کوچکی، تمام خصوصیات یک ماهواره بزرگ را داشته و از قابلیت تصویربرداری نیز برخوردار است.فرستنده و گیرنده‌های لازم در برد این ماهواره پیش‌بینی شده، دارای رنجینگ فرستنده و کنترل دما بوده و قابلیت کنترل موقعیت خود در موقعیت اکتیو و پسیو را دارند.ماهواره رصد می‌تواند هم با گرادیان‌بوم جاذبه به شکل پسیو خود را کنترل کند و هم با چرخشگر مغناطیسی می‌تواند موقعیت خود را تثبیت کند.پانل خورشیدی به ماهواره رصد این ویژگی را داده تا بتواند توان خود را از خورشید بگیرد.

موشک قادر از نوع موشکهای کروز دریایی با برد حدود 200 کیلومتر است که با قابلیت بالای تخریب می‌تواند علیه اهداف دریایی از جمله ناوچه ها و ناوهای جنگی و همچنین اهداف ساحلی دشمن مورد استفاده قرار گیرد.ارتفاع کروز پایین، قابلیت تخریب بالا، وزن و ابعاد کم و همچنین دقت بالا از جمله ویژگی‌های موشک قادر است. این موشک قابل شلیک از ساحل به کشتی بوده که با تجهیز مرزهای دریایی کشور به این موشک پیشرفته گامی مؤثر در جهت بازدارندگی، اقتدار ملی و دفاع از تمامیت ارزی کشور برداشته شده است.سامانه اژدر بومی والفجر و زیرسیستم‌هایی که توسط متخصصان صنایع دفاعی ساخته شده با سر جنگی 220 کیلوگرمی‌ توانایی انهدام شناور سنگین دشمن را دارد.

خط تولید انبوه راکت ضدزره به همت سازمان صنایع دفاع، به مناسبت روز صنعت دفاعی در سال 90 با حضور سردار وحیدی به بهره‌برداری رسید.سر جنگی راکت ضدزره از نوع خرج گود است که به هنگام اصابت تا فاصله 1300 متری با نفوذ 300 میلیمتری در زره، اهداف موردنظر را منهدم می کند. این سلاح با خودرو قابل حمل است و همچنین به علت سبکی، فرد می تواند آن را حمل کند.این سلاح از سه پایه نشانه‌روی مستقیم، شلیک می‌کند و به علت سبکی، سادگی و سهولت در بکارگیری، قدرت خوب سرجنگی و سرعت و دقت اصابت بالا، نقش مهمی در رزم‌های دور و نزدیک و جنگ‌های منظم و نامنظم برای انهدام اهداف مورد نظر دارد.این سلاح در عملیات های زمینی و تاکتیکی نقش مهمی دارد، قدرت نفوذ بالا و دقت بسیار بالا از دیگر ویژگی‌های راکت ضدزره است، یکی از راهبردهای اصلی وزارت دفاع در طراحی و تولید سلاح، افزایش تحرک نیروهای مسلح است که با تولید و تحویل انبوه این سلاح به یگان‌های عملیاتی نیروهای مسلح، تحرک عملیاتی آنان به نحو چشمگیری افزایش می‌یابد.این راکت 73 میلیمتری، یکی از انواع راکت‌های ضدزره است که برای انهدام تانک‌ها، نفربرها، خودروهای سبک زرهی، محل تجمع نفرات، انبارهای مهمات و استحکامات دشمن طراحی و تولید شده است.

انبوه موشک‌های زمین به هوای شلمچه از سوی سازمان هوافضای وزارت دفاع در تاریخ 13 شهریور به قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) تحویل داده شد.این موشک برد متوسط، قابلیت استفاده در برد کوتاه را نیز دارد و سرعت زیاد حدود سه ماخ سرعت، قدرت درگیری موثر با هدف، مقاوم در برابر جنگ الکترونیک دشمن، مجهزبودن به فناوری روز جهان از ویژگی‌های موشک شلمچه است.سلاح های ضدهوایی به علت سرعت و دقت بالا از پیچیده‌ترین سلاح‌ها به شمار می‌روند و یکی از ویژگی‌های موشک شلمچه این است که با سامانه مرصاد که آن هم ساخت داخل است، شلیک می‌شود.برد متوسط موشک شلمچه 40 کیلومتر است و موشک زمین به هوای شلمچه از نمونه‌های خارجی خود پیشرفته‌تر، به روزتر و آماده‌تر است.

در آخرین روز از هفته دفاع مقدس و در آستانه هفتم مه 90ر، خط تولید موشک کروز دریایی "قادر"، طی مراسمی افتتاح و انبوه این موشک توسط سازمان صنایع هوا فضای وزارت دفاع به نیروی دریایی سپاه و ارتش تحویل شد.موشک کروز دریایی "قادردر کوتاه ترین زمان ممکن به تولید انبوه رسید. پس از رونمایی از این موشک برخی از رسانه‌های غربی مدعی شدند این موشک یک موشک خارجی است که ایران تنها یک فروند از آن را در اختیار دارد و با اعلام اخبار دروغ قصد داشتند این موفقیت بزرگ را تحت الشعاع قرار دهند.اما متخصصان زبده و کارآمد سازمان صنایع هوا و فضا با تولید و تحویل انبوه موشک قادر، علاوه بر نشان دادن توانمندی‌های بالای خود در تامین نیازمندی‌های موشکی نیروهای مسلح کشورمان،بار دیگر غرض ورزی و دروغ بودن ادعای رسانه‌های غربی را اثبات کردند.موشک قادر از نوع کروز دریایی است و با برد حدود 200 کیلومتر و قابلیت آماده سازی و واکنش سریع می‌تواند اهداف دریایی از جمله ناوچه‌ها و ناوهای جنگی و اهداف ساحلی دشمن را منهدم کند.پرواز در ارتفاع پایین، قابلیت تخریب بالا، وزن کم، دقت عمل در انهدام اهداف مورد نظر از ویژگی‌های موشک قادر است.موشک قادر قابلیت شلیک از ساحل و از روی شناور با کلاس‌های گوناگون را دارد و با تجهیز نیروی دریایی سپاه و ارتش به این موشک پیشرفته توان عملیاتی این نیرو به نحو قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

جدیدترین شناورهای گشت دریایی در سه کلاس مختلف به نیروی انتظامی تحویل داده شدند.به منظور حفظ و صیانت از مرزهای دریایی کشور و لزوم برقراری گشت‌های ساحلی، خط تولید چند نوع از شناورهای گشتی در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع ایجاد شده بود و با تعامل بسیار خوب فرماندهان نیروی انتظامی،‌ شناورهای تولید شده به تدریج تحویل این نیرو می‌شود.

انبوه سامانه‌های توپخانه ضدهوایی سعیر که در سازمان صنایع دفاع‌ به تولید انبوه رسیده و به نیروی هوا فضا تحویل‌ داده شد.سامانه توپ ضدهوایی که گزینه بسیار خوبی برای پوشش هوایی توپخانه‌ای در ارتفاع پست و متوسط قلمداد می‌شود در سازمان صنایع دفاع به صورت کاملاً بومی طراحی و به تولید انبوه رسید.از قابلیت‌های این سامانه اتوماسیون بودن آن است، سیستم عملیاتی این سامانه به گونه‌ای است که با مجموعه راداری و یا اپتیکی هدف را ره‌گیری و بصورت خودکار بدون نیاز به خدمه، توانایی شلیک به سمت اهداف مورد نظر را دارد.

رونمایی مهمات هوشمند "بصیر"؛ این مهمات که به صورت لیزری هدایت می‌شود برای نخستین بار در کشور توسط متخصصین زبده و کارآمد سازمان صنایع دفاع طراحی و ساخته شده و قادر است اهداف مهمی همچون پل‌ها، تانک‌ها، ادوات جنگی مراکز فرماندهی و اهداف متحرک را با دقت بسیار بالا و به طور دقیق مورد اصابت قرار داده و منهدم کند.سیستم لیزری بکارگرفته شده در آن قادر است اهداف مورد نظر را کشف، شناسایی، موقعیت یابی و مسافت‌یابی کند.درگیری در مناطق کوهستانی، خاکریزهای دشمن، اهداف متحرک، چند هدف ‌نزدیک، پناهگاه‌های مستحکم‌ دشمن و پدافند دشمن از ویژگی‌های این مهمات است.با تولید این مهمات فصل جدیدی از ساخت سلاحها و مهمات هوشمند آغاز شده است و در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران جزء پنجمین کشور سازنده سلاح های هوشمند است که با تکیه بر فناوری بومی و بدون هرگونه کمک خارجی به این مهم نائل شده است.

افتتاح خط تولید جعبه سیاه انواع هواپیما و بالگرد؛ متخصصین و نخبگان شرکت صنایع الکترونیک وزارت دفاع با تلاش، نبوغ، خلاقیت و نوآوری خود موفق شدند گام بلند دیگری در خودکفایی صنایع دفاعی کشور بردارند و با طراحی، ساخت و تولید قطعات و تسترهای سامانه‌های فرماندهی و کنترل آتش پدافند هوایی ارتفاع کم، خط بازسازی و بهینه‌سازی سامانه‌های موجود در کشور را راه‌اندازی کنند.بهینه‌سازی این سامانه موجب افزایش توان عملیاتی در ارتفاع کم و دفاع نقطه‌ای از مناطق حساس و استراتژیک در مقابل هواپیماهای جنگی، بالگردها و هواپیماهای بدون سرنشین و همچنین موشک‌های هوا به زمین دشمن خواهد شد.جستجو و تعقیب همزمان اهداف در ارتفاع پست استفاده همزمان از جستجوی فعال راداری و غیرفعال اپتیکی، ایجاد امکان فرماندهی و کنترل همزمان انواع سامانه‌های توپخانه‌ای و موشکی، قابلیت جابجایی سریع سامانه‌ها و مقابله جنگ الکترونیک از ویژگی‌ این سامانه است.با کمک سامانه جعبه سیاه می‌توان نسبت به ثبت پارامترهای پروازی، تصاویر و صدای کابین خلبان در انواع پرنده‌ها اقدام کرد.روش بکار گرفته در این سامانه یک روش نوین و ابتکاری است و با افتتاح این خط تولید علاوه بر تامین نیازمندی‌های داخلی با توجه به مشخصات و قابلیت‌های منحصر به فرد آن جزء اقلام صادراتی وزارت دفاع قرار خواهد گرفت.

تولید انبوه جدیدترین سامانه موشک کروز دریایی با نام "ظفر" و تحویل به سپاه پاسداران؛موشک "ظفر" یک موشک ضدکشتی، کوتاه‌برد و راداری است که قادر است اهداف کوچک و متوسط را با دقت بسیار بالا هدف قرار داده و منهدم کند.قابلیت نصب بر روی انواع شناورهای سبک و تندرو، وزن کم با قابلیت ضد جنگ الکترونیک بالا و قدرت تخریب فوق‌العاده از ویژگی‌های سامانه موشک کروز "ظفر" است، این سامانه صد در صد بومی و بدست توانمند متخصصین زبده و کارآمد سازمان صنایع هوافضا طراحی و ساخته شده است.موشک "ظفر" پس از شلیک با کاهش ارتفاع به مرحله کروز رسیده تا از دید دشمن پنهان بماند و در مرحله پایانی پس از کشف هدف در ارتفاع پایین هدف را منهدم می‌کند.موشک ظفر قادر است هر 3 ثانیه به صورت تکی و چندتایی اهداف را مورد اصابت قرار دهد.

«تصویب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و اجرای آن از مطالبات طولانی‌مدت در نظام جمهوری اسلامی ایران بود که با همت دولت و مجلس در سال ???? انجام پذیرفت و سه ماه مانده به پایان سال ???? با موفقیت بالایی شروع و با مدل بومی- ایرانی اجرا شد. صندوق بین‌المللی پول آن را تحسین کرد و آن را الگویی برای استفاده کشورهای دیگر نامید. از آثار مطلوب اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در مدت‌کوتاه یادشده، کاهش مصرف برخی حامل‌های انرژی (گازطبیعی، برق و...) در بخش‌های مختلف و به ویژه مصارف خانگی و همچنین کاهش مصرف آرد و نان به همراه بهبود و ارتقای کیفیت نان نسبت به مدت مشابه آن در سال‌های قبل است. ضریب جینی یکی از شاخص‌های کمی مهم در بیان چگونگی توزیع درآمد در اقتصاد است. برخی گزارش‌های رسمی ارائه شده بیان‌کننده این است که این شاخص در ماه‌های اول اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها کاهش داشته است. از صرفه‌جویی شش میلیارد دلاری با اجرای این قانون در یک‌سال می توان به عنوان یکی از دستاوردهای مهم آن یاد کرد. غیر از برق و گاز صنعتی، بعد از گذشت یک‌سال از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها هیچ حامل انرژی در کشورمان با افزایش مصرف روبه‌رو نبوده است.با اجرای کامل قانون هدفمندی در بخش نان و در واقع آزادسازی قیمت نان، زمینه بروز و ایجاد رقابت سالم در میان تولیدکنندگان نان فراهم شده است تا از رهگذر این رقابت سالم و اقتصادی شدن پروسه تولید، نان مصرفی مردم با کیفیت مطلوب تولید و حوزه تولید نان میدان مسابقه کیفیت شود.در پی این اقدامات، آمارهای موجود از کاهش ?? درصدی میزان ضایعات نان بخش مصرف حکایت دارد که گویای آن است که نه‌تنها کیفیت نان پس از هدفمندی افول و نزول نداشته، بلکه رو به افزایش و بهبود داشته است. مدل مصرف مردم نیز در طول یک‌سال اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تغییر یافته و کاهش 50 درصدی مصرف نان گویای این مسأله است. ضایعات نان نیز همچون سایر ضایعات به حداقل رسیده است، 30 تا 50 درصد ضایعات نان نسبت به گذشته کمتر شده و هدف منطقی شدن مصرف نان که یکی از اولویت‌های اصلی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بوده، محقق شده است. در این مدت بیش از 10 هزار تن آرد صرفه‌جویی شده است. انتظار می‌رود سال به سال بر این روند افزوده شود و شاهد مدیریت درست مصرف از سوی مردم باشیم.

بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها میزان مصرف انرژی در کشور 10 درصد کاهش یافته است. کاهش پنج درصدی مصرف آب در کشور از آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تاکنون از دیگر دستاوردهای آن بوده است.مصرف آب در کشور به‌طور متوسط در بخش‌های مختلف کاهش داشته است.با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، مصرف برق در کشور کاهش یافته و این امر زمینه مناسبی را برای افزایش صادرات برق به کشورهای همسایه فراهم کرده است. صادرات برق ایران به کشورهای همسایه از ابتدای سال 90 تاکنون بیش از ?? درصد در مقایسه با زمان مشابه پارسال افزایش یافته است. از ابتدای سال90 تاکنون بیش از پنج هزار و ?/??? گیگاوات ساعت برق به کشورهای همسایه صادر کرده است که این میزان در مقایسه با زمان مشابه پارسال13/23 درصد افزایش نشان می‌دهد. ایران در مدت مشابه سال گذشته چهار هزار و 4/631 گیگاوات ساعت برق به کشورهای همسایه صادر کرده بود.

‌ کاهش مصرف سوخت در کشور، مهم‌ترین دستاورد هدفمند کردن یارانه‌ها بوده است. سالانه میلیارد‌ها دلار در ایران برای پرداخت یارانه‌ حامل‌های انرژی هزینه می‌شد که این رقم آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد کرده بود. مصرف غیراستاندارد سوخت در ایران که بر اساس برخی آمارها چند برابر کشورهای پیشرفته بود، دلایل متعددی داشت که مهم‌ترین آن مصرف غیربهینه و نازل بودن قیمت سوخت ارزیابی می‌شود.موفقیت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در بخش انرژی بیش از بخش‌های دیگر نمود و بروز داشته است، به‌طوری‌که با وجود ورود سالانه یک میلیون و 600 هزار خودرو به جاده‌های کشور، مصرف بنزین روزانه چهار میلیون لیتر کاهش نشان می‌دهد.

اجرای قانون هدفمندی یارانه ها موجب صرفه جویی مصرف بنزین شد و مصرف سالانه 120 میلیون لیتر به 60 میلیون لیتر کاهش یافت .کاهش 26 درصدی مصرف گندم ، 11 درصدی بنزین ، 23 درصدی نفت وگاز و همچنین کاهش قاچاق از جمله آثارمثبت اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بوده است. آثار حرکت اقتصادی بر بهره وری در مصرف انرژی کاملا مشهود است .

در حال حاضر معادل 6.5 میلیون بشکه نفت و گاز در کشور تولید می شود که 2 میلیون و 300 هزار بشکه آن صادر و 4 میلیون و 200 هزار بشکه نفت و گاز در داخل مصرف می شود که با قیمت بشکه ای 85 دلار، سالانه در داخل کشور بیش از 120 هزار میلیارد تومان انرژی مصرف می شود.

در دوره یکساله اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها حدود5 تا 6 درصد مصرف آب در بخش خانگی و غیرخانگی کاهش یافته است که خوشبختانه با مشارکت وسیع مردم و مسئولان،‌ این طرح در سال گذشته آغاز و قدم‌های بسیار مؤثری در این زمینه برداشته شد. با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نخستین تحول در رابطه بین مردم و دولت ایجاد شد و برای تقویت مدیریت در حوزه فعالیت‌های خدمت‌رسانی به مردم، فضایی ایجاد شد که مشارکت مردم نیز به کار گرفته شده و با کمک آنان تمام امور به نحو شایسته‌ای انجام شود.

با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مصرف سرانه گندم از 139 کیلوگرم به 104 کیلوگرم در سال و به میزان 30 درصد کاهش یافت، مصرف گاز طبیعی از 226 میلیون مترمکعب به 205 میلیون مترمکعب در بخش خانگی کاهش یافت و در عوض در صنایع فولاد و پتروشیمی مصرف گاز از 69 میلیون مترمکعب به 82 میلیون مترمکعب افزایش یافت یعنی کاهش مصرف گاز از خانگی به سمت مصرف گاز در صنایع منتقل شد. مصرف روزانه بنزین از 69 میلیون لیتر در روز به 51 میلیون لیتر کاهش یافت در حالی که در این مدت 400هزار خودروی جدید وارد بازار شده است.با اجرای هدفمندی یارانه‌ها نه تنها واردات بنزین قطع شد بلکه یک میلیارد لیتر بنزین آماده صادرات از کشور است و صادرات بنزین از گمرکات کشور شروع شده است. میزان مصرف برق نه تنها رشد 8 درصدی سالانه را تجربه نکرد، بلکه 4 درصد نیز مصرف برق کاهش یافت البته در بخش صنعت مصرف برق نه تنها کاهش نیافت بلکه 7 درصد برق صنعتی افزایش یافت و صادرات برق از ایران از رشد 16 درصدی برخوردار شد. دولت مصصم است مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها را اجرا کند. دولت تلاش می‌کند در مرحله دوم ضمن حذف یارانه افراد پردرآمد جامعه، میزان یارانه نقدی اقشار کم درآمد را افزایش دهد.اقشاری که میزان یارانه پرداختی به آنها معادل پنج تا ?? درصد درآمد ماهانه آنها باشد از نظر دولت مرفه بوده و باید از گردونه یارانه نقدی خارج شوند که حدود ?? میلیون نفر را شامل می‌شوند.در عین حال دولت باید مواظب باشد با پرداخت یارانه آثار گرانی و تورم بیش از مبلغ یارانه نباشد و یارانه ها نیز مروج تنبلی و بیکاری و عدم حمایت از تولید نباشد. دولت در گام نخست با شناسایی این افراد و با ارسال نامه به آنها خواستار کناره‌گیری داوطلبانه می‌شود و در گام‌های بعدی از روش‌های دیگری استفاده می‌کند.

در سال ?? مصرف بنزین کشور به روزی ?? میلیون لیتر رسید اما با توجه به ورود سالانه یک میلیون خودرو به چرخه حمل و نقل اکنون ?? میلیون لیتر بنزین درروزمصرف می‌شود. در یک‌سال گذشته مصرف گازوئیل ?? درصد، نفت کوره ?? درصد و گازو برق هشت درصد کاهش یافته است. سهم ?? درصد دهک‌های پایین جامعه نیز از ?? درصد درآمد جامعه به ??.?? درصد رسیده است. این درحالی است که سهم ?? درصد جامعه که ??.? درصد درآمد جامعه را به خود اختصاص می‌دادند به ??.?? درصد کاهش یافته است. با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها فاصله طبقاتی شهر نشینان و روستاییان کاهش یافته و وضع درآمدی ?? درصد مردم جامعه بهبود یافته است به طوری که در یازده ماهه اخیر واردات گندم ?? درصد و مصرف گندم در کشور ?? درصد کاهش یافته است. اکنون ?? میلیون نفر یارانه می‌گیرند که با حذف خانوارهایی که نیازمند نیستند درآمد حاصل میان خانوارهای نیازمند توزیع می‌شود.

با توجه به پرداخت ?? نوبت یارانه‌ نقدی به بخش خانوار که ابتدا ?? میلیون نفر و سپس ?? میلیون نفر تعداد آنها اعلام شده است، به نظر می‌رسد حدود ?? هزار میلیارد تومان یارانه به خانوار پرداخت شده است.

با توجه به موارد مذکور بد که حضرت آیت الله العظمی خامنه ای با اشاره به مدیریت حاملهای انرژی، صرفه جویی و کاهش مصرف بنزین در حد تقریبی تولید داخل را امتیاز بزرگی برای کشور برشمردند و افزودند: این کار مهم در شرایط تحریم انجام شد و نقشه توطئه آمیز دشمنان را خنثی کرد. پیشرفتهای ملت در عرصه علم و فناوری و تأثیر این پیشرفتها در مسائل اقتصادی نکته عمده دیگری بود که رهبر انقلاب در تبیین دستاوردهای ملت ایران در سال 90، در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی به آن پرداختند.ایشان با اشاره به حساسیت ویژه و همیشگی خود به پیشرفت کشور در عرصه علم و فناوری، تحقق این هدف را از پایه های اقتدار اقتصادی و استغنای سیاسی کشور خواندند و با استناد به گزارشهای مراکز معتبر علمی جهان تأکید کردند: سطح پیشرفتهای علمی ایران، بسیار بیشتر از حدی است که تاکنون مردم از آن مطلع شده اند.رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: گزارشهای معتبر بین المللی نشان می دهد ایران با رشد 20 درصدی علمی، سریعترین رشد علمی جهان را داراست و در سال 90 با در اختیار داشتن رتبه اول علمی در منطقه، در میان همه کشورهای جهان به رتبه هفدهم دست یافته است و این موفقیتهای بسیار ارزشمند در حالی به دست آمده که دشمنان برای جلوگیری از پیشرفت ایران برروی تحریم های به قول خودشان فلج کننده، سرمایه گذاری و شرط بندی می کردند.حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پیشرفتهای جوانان دانشمند ایران در زیست فناوری، نانو و هوافضا افزودند: جوانان پرافتخار ملت در سال 90، موفق به غنی سازی 20 درصدی شدند و دشمن را متحیر ساختند.ایشان خاطرنشان کردند: در حالیکه در سال 89، امریکاییها با وجود آگاهی از نیازهای دارویی ملت ایران می خواستند با باج خواهی و زورگویی اورانیومهای غنی شده ایران را به بهانه دادن اورانیوم 20 درصد از کشور خارج کنند اما جوانان ما، با اتکا به توانایی و هوش تحسین برانگیزشان، این کار سخت و پیچیده را انجام دادند و اکنون انواع رادیو داروهای مورد نیاز هزاران بیمار، با سوخت هسته ای داخلی، تولید می شود.تولید صفحه سوخت هسته ای در داخل کشور از دیگر واقعیاتی بود که حضرت آیت الله خامنه ای با استناد به آن، سال نود را برای ملت ایران سالی درخشان و برای دشمنان ملت، سالی نومید کننده برشمردند.ایشان افزودند: بیگانگان می گفتند اورانیوم های تولید شده را به ما بدهید تا در یک کشور دیگر غنی سازی 20 درصد کنیم و سپس در کشوری دیگر این بیست درصد را به صفحه سوخت تبدیل کنیم اما جوانان ما، همه این کارها را خودشان انجام دادند.رهبر انقلاب افزایش 6 برابری داروهای نوترکیب و افزایش خدمات دانش بنیان را از دیگر دستاوردهای سال 90 برشمردند و با اشاره به بازدید هفته گذشته خود از پژوهشگاه صنعت نفت افزودند: در این بازدید، پیشرفتهایی مشاهده شد که روزی قابل تصور نبود و تکرار این واقعیات در مراکز مختلف، نشان می دهد که اینگونه پدیده های شوق برانگیز، استثنا نیست بلکه، به یک قاعده تبدیل شده است.حضرت آیت الله خامنه ای، با اشاره به ویژگی هایی نظیر «روحیه و فکر جهادی» و اعتماد به نفس بالای دانشمندان جوان کشور افزودند: در بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت این واقعیت بار دیگر مشخص شد که جوانان خوشفکر و پرتلاش کشور، تحریم ها را فرصتی برای پیشرفت می دانند و این نگاه ارزشمند همراه با تکیه دستگاهها به جوانان، و گسترش همکاری دانشگاه با صنعت، چشمه ی جوشان خلاقیت استعدادهای ایرانی را شکوفا کرده است.حضرت آیت الله خامنه ای، با اشاره به آثار مستقیم اقتصادیِ پیشرفتهای علم و فناوری تأکید کردند: اینگونه پیشرفتها، نشانه هایی حقیقی از جهاد اقتصادی است.
منبع : ise[dot]blogfa[dot]com[slash]post-4[dot]aspx

رتبه علمی ایران در دنیا


مروری بربرخی پیشرفت های علمی و , ایران رتبه اول رشد علم در دنیا , u3f blogfa com, ریاضی نیک رتبه دانشگاههای , رتبه بندی دانشگاه های ایران, سالار رتبه ایران در جراحی یبایی, ریاضی نیک رتبه بندی دانشگاههای ,
گزارش اشکال

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات